Instrukcja
Działy główne

Filozofia rosyjska :  powrót

Poczwiennictwo

[„Poczwa” – gleba] ÅšwiatopoglÄ…d myÅ›licieli i literatów, skupionych wokół wychodzÄ…cych w Petersburgu czasopism braci M. i F. Dostojewskich) „Wriemia” (1861–1863) i „Epocha” (1864–1865). Oprócz redaktorów pism do grupy tej weszli: filozofujÄ…cy krytyk A. Grigorjew, filozof i publicysta M. Strachow, pisarze D. Awierkijew i W. Kriestowski, publicysta A. Razin i in. „Poczwiennictwo” jest kontynuacjÄ… i rozwiniÄ™ciem Å›wiatopoglÄ…du „mÅ‚odej redakcji” czasopisma „Moskwitianin”, a głównie poglÄ…dów Grigorjewa z lat pięćdziesiÄ…tych o „narodowoÅ›ci” literatury rosyjskiej. Celem programowym „poczwienników” byÅ‚o doprowadzenie powaÅ›nionego spoÅ‚eczeÅ„stwa do swoiÅ›cie pojmowanej ugody. MiaÅ‚a to być z jednej strony ugoda miÄ™dzy odÅ‚amami inteligencji, z drugiej – miÄ™dzy inteligencjÄ… a ludem-narodem. Ostatnia myÅ›l zawarta byÅ‚a w haÅ›le „powrotu do gleby” inteligencji, czyli powrotu do tradycyjnego Å›wiatopoglÄ…du rosyjskiego, którego nosicielem pozostaÅ‚ jakoby lud i warstwy Å›rednie, czyli mieszczaÅ„stwo i kupiectwo. „Poczwiennicy” podzielali poglÄ…d swych ideowych nauczycieli, sÅ‚owianofilów lat trzydziestych-czterdziestych, że do rozbicia Å›wiatopoglÄ…dowego doprowadziÅ‚ w Rosji Piotr I, ksztaÅ‚cÄ…c i wychowujÄ…c mÅ‚odzież szlacheckÄ… na wzór zachodni. NastÄ…piÅ‚o wówczas „oderwanie od gleby” tej części spoÅ‚eczeÅ„stwa, która daÅ‚a poczÄ…tki inteligencji jako warstwie spoÅ‚ecznej. Wyzwolenie chÅ‚opów (1861) zamknęło dla „poczwienników” „epokÄ™ PiotrowÄ…”, epokÄ™ podziaÅ‚u. Inteligencja zatem powinna „powrócić do gleby”, zlać siÄ™ znowu z ludem-narodem. Należy jej uÅ›wiadomić „oderwanie” i nakÅ‚onić do „powrotu” oraz rozwijać oÅ›wiatÄ™ wÅ›ród ludu-narodu, by nie byÅ‚o potrzeby rezygnowania ze zdobyczy cywilizacyjnych przyniesionych z Zachodu. Ugoda wÅ›ród samej inteligencji miaÅ‚a polegać na przywróceniu wspólnego Å›wiatopoglÄ…du rosyjskiego jednoczÄ…cego okcydentalizm ze sÅ‚owianofilstwem.
Jako idea antyokcydentalistyczna „poczwiennictwo” rozwijane jest dziÅ› m. in. przez tzw. pisarzy wiejskich (W. Rasputin, W. BieÅ‚ow i in.) a także przez A. Sołżenicyna. Gleba pozostaje tu symbolem rosyjskoÅ›ci („narodowoÅ›ci” rosyjskiej). Dla współczesnych
„poczwienników” komunizm jest ideÄ… zachodniÄ…, a ZwiÄ…zek Sowiecki zaprzeczeniem rosyjskoÅ›ci. Ich upadek stawia przed inteligencjÄ… zadanie powrotu do wartoÅ›ci rosyjskich, które zachowaÅ‚y siÄ™ jeszcze w Å›wiadomoÅ›ci ludzi prostych, przede wszystkim na wsi.

(A. de L.)

[Достоевский Ф.] Объявление о подписке на журнал „Время” на 1861 год (1860); Объявление о подписке на журнал „Время” на 1863 год (1862).
Достоевский Ф., Речь о Пушкине (1880).
Григорьев А., Нигилизм в искусстве (1862);
Наши литературные направления с 1848 года (1863);
Парадоксы органической критики. Письма к Ф. М. Достоевскому (1864).
Страхов Н., Из истории литературного нигилизма (1861–1865);
Бедность нашей литературы (1868);
Борьба с Западом в нашей литературе [статьи разных лет].

Książki
  Богданов А. - Почвенничество. Политическая философия А. А. Григорьева, Ф. М. Достоевского, Н. Н. Страхова , Москва 2001
  Виттакер Р. - П оследний русский романтик: Аполлон Григорьев (1822-1864 гг.) , С.-Петербург 2000
  Лазари А.де - В кругу Федо­ра Достоевского. Почвенничество , Москва 2004 - ( J.S., )