przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

Filozofia medycyny :  powrót

Tematyka ogólna

Książki
  Bednarczyk Andrzej - Medycyna i filozofia w starożytności , Uniwersytet Warszawski Wydział Filozofii i Socjologii, Warszawa 1999 - ( K.Sz., )
  Biegański Władysław - Logika medycyny czyli krytyka poznania lekarskego , Wende i S-ka, Warszawa 1908, wyd. - ( K.Sz., )
  Biernacki Edmund - Co to jest choroba? , E. Wende i Spółka, Lwów 1905 - ( K.Sz., )
  Bortnowska Halina (red.) - Sens choroby, sens śmierci, sens życia , Znak, Kraków 1984 - ( K.Sz., )
  Dubos René - Miraże zdrowia. Utopie, postęp i zmiany biologiczne , tłum. Tadeusz Kielanowski, PZWL, Warszawa 1962 - ( K.Sz., )
  Fleck Ludwik - Powstanie i rozwój faktu naukowego: wprowadzenie do nauki o stylu myślowym i kolektywie myślowym , tłum. Maria Tuszkiewicz, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1986 - ( K.Sz., )
  Hansen Mark J., Callahan Daniel (eds.) - The Goals of Medicine. The Forgotten Issues in Health Care Reform , Georgetown University Press, Washington 1999 - ( K.Sz., )
  Humber James M., Almeder Robert F. (eds.) - What Is Disease? , Humana Press, Totowa 1997 - ( K.Sz., )
  Lőwy Ilana - The Polish School of Philosophy of Medicine: from Tytus Chalubinski (1820-1889) to Ludwik Fleck (1896-1961) , Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, Boston 1990 - ( K.Sz., )
  Łuków Paweł - Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta , Scholar, Warszawa 2005 - ( K.Sz., )
  Nordenfelt Lennart - On the Nature of Health. An Action -Theoretic Approach , Kluwer Academic Publishers, Dordrercht 1995 - ( K.Sz., )
  Nusbaum Henryk - Filozofia medycyny , Wydawnictwo Archiwum Historii i Filozofii Medycyny oraz Historii Nauk Przyrodniczych, Poznań 1926 - ( K.Sz., )
  Szumowski Władysław - Filozofia medycyny. Sprawozdania, rozważania , Gebethner i Wolff, Kraków 1948 - ( K.Sz., )
  Vovelle Michel - Śmierć w cywilizacji Zachodu. Od roku 1300 po współczesność tłum. T. Swoboda, M. Ochab, M. Sawiczewska-Lorkowska, D. Senczyszyn, słowo/obraz/terytoria, Gdańsk 2004 - ( K.Sz., I. Z., )
  Wulff Henrik R., Peter C. Gøtzsche - Racjonalna diagnoza i leczenie. Wprowadzenie do medycyny wiarygodnej czyli Evidence-Based Medicine , tłum. Zbigniew Szawarski, red. naukowa Rafał Niżankowski, AKTIS, Łódź 2005 - ( K.Sz., )
Artykuły
  Jaeger Werner - Grecka medycyna jako paideia , [w:] tenże, Paideia , tłum. M. Plezia, H. Bednarek, Fundacja Aletheia, Warszawa 2001, s. 5 - ( K.Sz., )
  Sak Jarosław - Logika medycyny , „Zagadnienia Naukoznawstwa” (1) 2005, s. 2 - ( K.Sz., )