przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu Jagiellońskiego

Etyka :  powrót

Etyka w biotechnologii

Książki
  Brodwin Paul (red.) - Biotechnology and Culture: Bodies, Anxieties, Ethics Indiana University Press, Bloomington 2000 ss. 296 - ( S.K., )
  Campbell Tom D. Moffat Robert C. L. (red.) - Biotechnologie, Ethik und Recht im wissenschaftlichen Zeitalter: Biotechnology, Ethics, and Law in The Scientific Age Setsuko Sato/Csaba Varga Franz Steiner Verlag , Stuttgart 1991 ss. 180 - ( S.K., )
  Colson Charles W. Cameron Nigel M. de S. (red.) - Human Dignity in the Biotech Century: A Christian Vision for Public Policy Inter Varsity Press , Downers Grove 2004 ss. 252 - ( S.K., )
  Cooke Robert - Wyzwanie naturze: nowy wspaniały świat inżynierii genetycznejtytuł oryg. Improving on nature: the brave new world of genetic engineering) przekł. Barbara Komuda Państwowy Instytut Wydawniczy , Warszawa 1983 ss. 318 - ( S.K., )
  Dyson Anthony Harris John (red.) - Ethics and Biotechnology Routledge , New York 1994 ss. 284 - ( S.K., )
  Fukuyama Francis - Koniec człowieka tytuł oryginału Our Posthuman Future. Consequences of The Biotechnology Revolution przetł. Bartłomiej Pietrzyk IW ZNAK, Kraków 2004 ss. 312 - ( S.K., )
  Habermas Jürgen - Przyszłość natury ludzkiej. Czy zmierzamy do eugeniki liberalnej? tytuł oryginału Die Zukunft der menschlichen Natur. Auf dem Weg zu einer liberalen Eugenik? przeł. Małgorzata Łukasiewicz Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2003 ss. 114 - ( S.K., )
  Heinberg Richard - Cloning the Buddha: The Moral Impact of Biotechnology Quest Books, New York -London 1999 ss. 224 - ( S.K., )
  Holland Alan J. Johnson Andrew (red.) - Animal Biotechnology and Ethics Chapman & Hall, London 1997 ss. 368 - ( S.K., )
  Jaroń Józef - Bioetyka: Wybrane zagadnienia NOWATOR, Warszawa 1999, s. 246 - ( S.K., Z.K., )
  Konstańczak Stefan - Etyka środowiskowa wobec biotechnologii Wyd. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej , Słupsk 2003 ss. 227 - ( S.K., )
  Koss Grzegorz - Komórki życia i śmierci. Etyczna ocena pozyskiwania ludzkich komórek macierzystych Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie , Kraków 2006 ss. 207 - ( S.K., )
  Levine Joseph, Suzuki David - Tajemnica życia. Czy bać się inżynierii genetycznej? tytuł oryginału: The Secret of Life: Redesigning the Living Wordprzekład Grażyna Gasparska i Barbara Skarżyńska Książka i Wiedza , Warszawa 1997 ss. 311 - ( S.K., )
  Mepham Ben - Bioetyka: Wprowadzenie dla studentów nauk biologicznych tytuł oryginału Bioethics: An Introduction for the Biosciencesprzekład Ewa Bartnik Paweł Golik Joanna Klimczyk WN PWN , Warszawa 2008, s. 424 - ( S.K., Z.K., )
  Miller Roman J. Brubaker Beryl H. Peterson James C. Childress James F.(red.) - Viewing New Creations with Anabaptist Eyes: Ethics of Biotechnology Cascadia Publishing House , Telford 2005 ss. 308 - ( S.K., )
  Morris Jonathan - The Ethics of Biotechnology Chelsea House Publishers, Philadelphia 2006 ss. 158 - ( S.K., )
  Reiss Michael J. Straughan Roger - Poprawianie natury. Inżynieria genetyczna – nauka i etyka przekład Jan Fronk Wyd. Amber , Warszawa 1997 ss. 271 - ( S.K., )
  Rifkin Jeremy - The Biotech Century: Harnessing the Gene and Remaking the World Tarcher/Putnam, New York -London 1999 ss. 271 - ( S.K., )
  Sherlock Richard Morrey John D.(red.) - Ethical Issues in Biotechnology Rowman & Littlefield Publishers , Lanham 2002 ss. 664 - ( S.K., )
  Smith George Patrick II - The New Biology: Law, Ethics, and Biotechnology Plenum Press , New York 1989 ss. 303 - ( S.K., )
  Twardowski Tomasz - Społeczne i prawne aspekty biotechnologi Wyd. Politechniki Łódzkiej , Łódź 1996 ss. 131 - ( S.K., )
  Twardowski Tomasz Michalska Joanna (red.) - KOD: Korzyści – Oczekiwania – Dylematy biotechnologii Wyd. I Wydawnictwo EDYTOR , Poznań 2001 ss. 271 - ( S.K., )
  Twardowski Tomasz, Kwapich Edyta - 100 + 1 najczęściej zadawanych pytań na temat współczesnej biotechnologii Agencja EDYTOR , Poznań 2000 ss. 99 - ( S.K., )
  Twardowski Tomasz, Kwapich Edyta - 100+30 najczęściej zadawanych pytań na temat współczesnej biotechnologi Agencja EDYTOR, Poznań 2001 ss. 127 - ( S.K., )
Artykuły
  Harlander Susan K. - Social, moral, and ethical issues in food biotechnology , Food Technology 1991 vol. 45 nr 5 ss. 152-161 - ( S.K., )
  Jacquard Albert - Koszmar manipulacji tłum. Anna Żelechowska , Znak 1991 10(437) ss. 74-80 - ( S.K., )
  Konstańczak Stefan - Gdy fantazja staje się rzeczywistością. Wokół obaw związanych z “inwazją” transgenicznych roślin w:Etyka środowiskowa. Teoretyczne i praktyczne implikacje W. Tyburski (red.) Wyd. TOP CURIER, Toruń 1998 ss. 127-138 - ( S.K., )
  Labrusse-Riou Catherine - Żywy człowiek: biotechnologie i prawa człowieka tłum. Wojciech Buchner , Znak 1991 10(437) ss. 81-91 - ( S.K., )
  Łuków Paweł, Bołoz Wojciech - Filozoficzne i moralne aspekty inżynierii genetycznej w: Genetycznie zmodyfikowane organizmy: Kto ma rację? Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i Instytut na Rzecz Ekorozwoju , Warszawa 2001 ss. 77-87 - ( S.K., )
  Polkinghorne John C. - Ethical Issues in Biotechnology , Trends in Biotechnology 2000 Vol. 18 Issue 1 ss. 8-10 - ( S.K., )
  Smorąg Zdzisław - Biotechnologiczne, prawno-organizacyjne i etyczne aspekty ksenotransplantacji , Biotechnologia 2006 nr 1 ss. 103-109 - ( S.K., )
  Smorąg Zdzisław - Etyczne aspekty biotechnologii zwierząt , Biotechnologia 1995 nr 3 ss. 3-11 - ( S.K., )
  Smorąg Zdzisław Słomski Ryszard - Transgeniczne zwierzęta - rys historyczny oraz aspekty technologiczne i etyczne , Aura 2006 nr 4 ss. 14 - 15 - ( S.K., )