Etyka ludzi nauki :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Polskie zbiory zasad

• Dobre obyczaje w nauce (wyd. I, 1994) - zbiór zasad i wytycznych dotyczÄ…cych etyki pracownika nauki, opracowany przez Komitet Etyki w Nauce PAN.

• Dobre obyczaje w nauce (wyd. II, 2001) – drugie wydanie zbioru zasad i wytycznych opracowanych przez Komitet Etyki w Nauce PAN, poprzedzone nowÄ… przedmowÄ… PrzewodniczÄ…cego Komitetu Kornela GibiÅ„skiego.

• Kodeks Etyczny Polskiej Akademii Nauk – poszerzona wersja zbioru zasad „Dobre obyczaje w nauce”, uzupeÅ‚niona o Appendix, w którym wymienia siÄ™ kilkanaÅ›cie pozycji na temat etyki w nauce.

• Dobra praktyka naukowa - Opracowanie przygotowane w 2000 roku przez Macieja W. Grabskiego, zaakceptowane przez Zespół opiniodawczo-doradczy ds. Etyki w Nauce przy PrzewodniczÄ…cym KBN; dotyczy głównie „nierzetelnoÅ›ci i nieuczciwoÅ›ci” w nauce.

• Akademicki Kodeks Etyczny Politechniki WrocÅ‚awskiej – zestaw dziesiÄ™ciu zasad etycznych, przyjÄ™ty na posiedzeniu Senatu uczelni 3 lipca 2003.

• Akademicki Kodeks WartoÅ›ci UJ – dokument uchwalony na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu JagielloÅ„skiego w dniu 25 czerwca 2003 r.; zestawia nie normy, lecz podstawowe wartoÅ›ci, które powinien kultywować uczony.