Filozofia indyjska :  Filozofia Wschodu :  powrót

Strony poświęcone konkretnym szkołom/nurtom filozofii indyjskiej

• SzkoÅ‚y ortodoksyjne (A-stika):

• Njaja & WajÅ›eszika (Nya-ya & VaiÅ›es.ika):

• Njaja - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Njaji, jednej ze szkół indyjskich, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• WajÅ›eszika - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony WajÅ›eszice, jednej ze szkół indyjskich, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• Njaja-WajÅ›eszika - Definicja systemu Njaja-WajÅ›eszika zamieszczony na Indian Philosophy Oriental Encyclopedia.

• Sankhja & Joga (Sa-m.khya & Yoga):

• Sankhja - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Sankhji, jednej ze szkół indyjskich, zamieszczony w Internet Encyclopedia of Philosophy.

• Joga - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Jodze, jednej ze szkół indyjskich, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• The philosophy of Yoga - Strona poÅ›wiÄ™cona filozofii Jogi.

• Sa-m.khya versus Yoga - Strona, na której zostaje przedstawiona filozofia Sankhji oraz Jogi w celu lepszego zrozumienia treÅ›ci Bhagawadgity.

• Sa-m.khya: Doctrine - Strona zawierajÄ…ca szczegółowy opis filozofii Sankhji.

• Sa-m.khya: The Enumerative Viewpoint - Strona zawierajÄ…ca opis filozofii Sankhji.

• Mimansa (Mi-ma-m.sa-):

• Mimansa - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Mimansie, jednej ze szkół indyjskich, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• Purva Mimamsa Home Page - Strona poÅ›wiÄ™cona filozofii Purwa Mimansy, na której można znaleźć artykuÅ‚y dotyczÄ…ce tej tradycji oraz bibliografiÄ™ dzieÅ‚ o niej traktujÄ…cych.

• Wedanta (Veda-nta):

• Advaita Veda-nta - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Adwajta Wedancie, monistycznemu systemowi Wedanty, zamieszczony w Internet Encyclopedia of Philosophy.

• Advaita Veda-nta Info - Strona poÅ›wiÄ™cona Adwajta Wedancie, na której można znaleźć także angielskie wersje tekstów charakterystycznych dla tej szkoÅ‚y.

• Advaita Veda-nta - Strona poÅ›wiÄ™cona Adwajta Wedancie, na której można znaleźć informacje o historii szkoÅ‚y, jak również o jej czoÅ‚owych przedstawicielach.

• 2) Bheda-bheda Veda-nta - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Bhedabheda Wedancie, systemowi „tożsamoÅ›ci i odrÄ™bnoÅ›ci”, zamieszczony w Internet Encyclopedia of Philosophy.

• 3) ViÅ›is.t.a-dvaita - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony WiÅ›isztadwajcie, systemowi „warunkowego niedualizmu”, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• Ramanudźa & WiÅ›isztadwajta - Strona poÅ›wiÄ™cona jednej ze szkół Wedanty, tj. WiÅ›isztadwajcie; na stronie można także znaleźć o pobrać skrypty filozoficzne charakterystyczne dla tego nurtu.

• 4) Dvaita - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Dwajcie, dualistycznemu systemowi Wedanty, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• Dvaita Home Page - Strona poÅ›wiÄ™cona jednej ze szkół Wedanty; na stronie można także znaleźć i pobrać skrypty filozoficzne charakterystyczne dla tego nurtu.

• Dvaita Text Resource - Strona, na której można znaleźć i pobrać skrypty filozoficzne charakterystyczne dla nurtu Dwajty.

• Dvaita-dvaita - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Dwajtadwajcie, systemowi „dualistycznego monizmu”, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• Åšuddha-dvaita - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony Åšuddhadwajcie, systemowi „czystego niedualizmu”, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.

• SzkoÅ‚y nieortodoksyjne (Na-stika):

• Buddyzm (patrz: dziaÅ‚ Filozofia buddyzm)

• Dźainizm (Jaina):

• Jain Philosophy - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony filozofii dźajnijskiej zamieszczony w Internet Encyclopedia of Philosophy.

• Jainism: Jain Principles, Tradition and Practices - Strona zawierajÄ…ca wiele odnoÅ›ników do róznych portali, które traktujÄ… o zasadach, tradycji, historii i filozofii dźajnijskiej.

• International Journal of Jaina Studies (Online) - Czasopismo elektroniczne zajmujÄ…ce siÄ™ studiami nad dźajnizmem. Na stronie dostÄ™pnych jest kilka artykułów.

• Jain Shastras - Strona, na której dostÄ™pne sÄ… (w formacie .pdf) teksty dźainijskie w róznych jÄ™zykach (hindi, gudźarati, marathi, sanskryt, angielski itd.).

• Ćarwaka (Ca-rva-ka):

• Ćarwaka - ArtykuÅ‚ poÅ›wiÄ™cony indyjskiemu ortodoksyjnemu systemowi filozoficznemu zwanemu Ćarwaka, zamieszczony na angielskiej stronie Wikipedii.