PodziaÅ‚ Å›rodków medycznych :  Opieka zdrowotna :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Artykuły w języku angielskim

• Rationing (disaster). ArtykuÅ‚ omawiajÄ…cy raport organizacji CIDRAP, dotyczÄ…cy dystrybucji Å›rodków medycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Raport dotyczy sytuacji krytycznych, takich jak atak bioterrorystyczny czy epidemia. Zawiera on zalecenia odnoÅ›nie postÄ™powania w obliczu katastrofy, gdy potrzeby sÄ… duże, a zasoby ograniczone.

• Rationing and ethical considerations - part 1 . Rationing and ethical considerations - part 2. ArtykuÅ‚ dotyczÄ…cy etycznych aspektów alokacji Å›wiadczeÅ„ medycznych. Omówiono tzw. Oregon Plan, ustanawiajÄ…cy podstawowe dyrektywy racjonowania Å›rodków ochrony zdrowia, opierajÄ…cy siÄ™ na zasadzie, że niemożliwe jest peÅ‚ne zaspokojenie wszystkich potrzeb. Autorzy zajmujÄ… siÄ™ również kryteriami podejmowania decyzji racjonalizacyjnych, m.in. kryterium dobra wspólnego, kryterium oczekiwanej jakoÅ›ci życia itp.

• Kenneth Arrow and the birth of health economics . Tekst zamieszczony w biuletynie Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, poÅ›wiÄ™cony myÅ›li Kenneth’a Arrow’a i jego poglÄ…dom zawartym w sÅ‚ynnym artykule "Uncertainty and the welfare economics of medical care".

• Rational Allocation of Medical Care. Wytyczne AmerykaÅ„skiego Towarzystwa Geriatrycznego dotyczÄ…ce racjonowania Å›wiadczeÅ„ medycznych. Tekst zawiera pięć głównych postulatów wraz z ich uzasadnieniem, które majÄ… sÅ‚użyć temu, aby dystrybucja Å›rodków medycznych przebiegaÅ‚a w sposób etyczny, wyważony, a pomoc trafiaÅ‚a do rzeczywiÅ›cie potrzebujÄ…cych.

• "Social worth" in the allocation of scarce resources. Dyskusja internetowa dotyczÄ…ca dylematów etycznych zwiÄ…zanych z udzielaniem Å›wiadczeÅ„ medycznych. KwestiÄ… problematycznÄ… jest to, czy czynniki spoÅ‚eczne powinny wpÅ‚ywać na decyzjÄ™ o transplantacji organów czy też podjÄ™ciu dializ, w sytuacji, gdy potrzeby wszystkich pacjentów nie mogÄ… być w peÅ‚ni zaspokojone.

• Bioethics for clinicians: Resource allocation . W artykule poruszane jest zagadnienie etycznego uzasadnienia nierównego dostÄ™pu do Å›wiadczeÅ„ medycznych, ich dystrybucji. Autorzy zwracajÄ… uwagÄ™ na rolÄ™ lekarza, który podejmujÄ…c decyzjÄ™ dotyczÄ…cÄ… zastosowania danego Å›rodka medycznego w stosunku do jednego ze swoich pacjentów, wpÅ‚ywa jednoczeÅ›nie na poÅ‚ożenie innych chorych. KwestiÄ… istotnÄ… jest także to, komu przyznać pierwszeÅ„stwo w sytuacji, w której zasoby medyczne sÄ… ograniczone.

• Objectivity as Validation for Critiques of Health Care Resource Allocation . W swoim artykule Thomas Ehrich snuje rozważania na temat kryterium racjonowania i dystrybucji Å›wiadczeÅ„ medycznych, uznajÄ…c to za konieczność w dzisiejszym Å›wiecie. PojÄ™ciem kluczowym jest dla niego „obiektywizm”, który definiuje poprzez „odpowiedzialność”, poczucie odpowiedzialnoÅ›ci za decyzjÄ™ przyznajÄ…cÄ… lub odmawiajÄ…cÄ… komuÅ› Å›wiadczenia.

• The aged and the allocation of health care resources . Link zawiera przeglÄ…d i krytyczne omówienie ważniejszych amerykaÅ„skich artykułów i pozycji książkowych na temat dysponowania Å›rodkami medycznymi w dobie postÄ™pujÄ…cego starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa i zwiÄ…zanego z tym zjawiska zwiÄ™kszenia siÄ™ potrzeb medycznych.

• New Protocol To Determine Allocation of Scarce Medical Resources . ArtykuÅ‚ w portalu Science Daily donoszÄ…cy o powstaniu protokoÅ‚u stworzonego przez amerykaÅ„skich i kanadyjskich ekspertów, dotyczÄ…cego dystrybucji Å›rodków medycznych w sytuacjach krytycznych (katastrofy naturalne, epidemie, pandemie). Protokół zawiera postulaty skierowane do sÅ‚użb medycznych odnoszÄ…ce siÄ™ do preferowania poszczególnych grup czy sposobów opieki przy udzielaniu pomocy medycznej.

• Resource Allocation. W krótkim artykule przedstawione sÄ… zasadnicze dylematy zwiÄ…zane z tym, komu należy przyznać pierwszeÅ„stwo w dostÄ™pie do opieki medycznej, gdy ilość Å›rodków jest ograniczona. Problem obrazujÄ… dwie sytuacje: w pierwszej należy wybrać pomiÄ™dzy pomocÄ… osobie przewlekle chorej a tzw. nagÅ‚emu wypadkowi; w drugiej decyzja dotyczy przyznania Å›rodków bÄ…dź osobom w terminalnych stadiach choroby, bÄ…dź też noworodkom znajdujÄ…cym siÄ™ na oddziale intensywnej terapii.

• Health care priority setting: principles, practice and challenges . Tekst dotyczy jednej z metod ustalania preferencji, dawania pierwszeÅ„stwa przy podejmowaniu decyzji zwiÄ…zanych z dystrybucjÄ… Å›wiadczeÅ„ medycznych. Metoda zwana PBMA gwarantuje ekonomiczne podejÅ›cie do problemu i krok po kroku przedstawia klucz do efektywnych decyzji racjonalizacyjnych.

• Health care policy, resource allocation and rationing . Plan prezentacji sporzÄ…dzony przez lekarza Roberta Williamsa z Howard University Hospital poÅ›wiÄ™cony ogólnie rozmaitym problemom opieki zdrowotnej, w tym także koniecznoÅ›ci racjonowania Å›wiadczeÅ„ medycznych i ustalenia kryteriów przyznawania Å›rodków konkretnym pacjentom.

• Should condemned prisoners receive organ transplants? ArtykuÅ‚ dotyczy problemu, czy etyczne i spoÅ‚eczne wartoÅ›ciowanie pacjenta powinno wpÅ‚ywać na decyzjÄ™ o alokacji Å›rodków medycznych. W szczególnoÅ›ci próbuje siÄ™ odpowiedzieć na pytanie, czy fakt skazania więźnia na karÄ™ Å›mierci odgrywa jakÄ…Å› rolÄ™ przy racjonowaniu Å›rodków medycznych, do których dostÄ™p jest ograniczony, takich jak organy do transplantacji.

• Organ Allocation. Tekst stawia pytanie, czy pozamedyczne czynniki i kryteria mogÄ… wpÅ‚ywać na decyzjÄ™ o przeszczepie organów konkretnemu pacjentowi. Opisano przypadek sÅ‚ynnego w Ameryce sportowca, który na przeszczep wÄ…troby czekaÅ‚ jeden dzieÅ„, podczas gdy przeciÄ™tny czas oczekiwania wynosiÅ‚ 4 miesiÄ…ce. Czy jego popularność miaÅ‚a wpÅ‚yw na decyzjÄ™ lekarzy?