Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Prawo międzynarodowe

• NOLO - Informed Consent – portal prawniczy zapewniajÄ…cy pomoc i informacje prawne z praktycznie każdej dziedziny prawa. Znajduje siÄ™ tu również wytÅ‚umaczenie podstawowych pojęć. MiÄ™dzy innymi mamy tu legalnÄ… definicjÄ™ terminu informed consent.

• Michigan`s Informed Consent for Abortion Law – strona Departamentu Zdrowia stanu Michigan porusza kwestiÄ™ powiÄ…zania Å›wiadomej zgody z zabiegiem aborcji. Strona ta ma sÅ‚użyć dostarczeniu wymaganych prawem informacji, które musi posiadać kobieta, by jej zgoda na zabieg byÅ‚a Å›wiadoma.

• National Human Genome Research Institute - Informed Consent - National Human Genome Research Institute to agencja powiÄ…zana z amerykaÅ„skim odpowiednikiem naszego Ministerstwa Zdrowia. Zajmuje siÄ™ badaniami zwiÄ…zanymi z ludzkim genomem. Na ich stronie znajduje siÄ™ wytÅ‚umaczenie terminu informed consent w kontekÅ›cie badaÅ„ klinicznych zwiÄ…zanych z ludzkim genomem i przede wszystkim zbiór i opracowanie źródeÅ‚ prawa powiÄ…zanych z tÄ… tematykÄ….

• FindLaw - Understanding Informed Consent – FindLaw to internetowy serwis prawniczy udzielajÄ…cy porad i bÄ™dÄ…cy źródÅ‚em informacji dotyczÄ…cych różnych dziedzin prawa. Kwestia Å›wiadomej zgody zostaÅ‚a tu opracowana od strony prawnej – jak pacjent i jego lekarz powinni siÄ™ zabezpieczyć, żeby speÅ‚niać wszystkie wymagane prawem zasady, i jak prawo reguluje tego typu kwestie.

• American Hospital Association - A Patient’s Bill of Rights – tzw. Karta Praw Pacjenta jest bardzo ważnym dokumentem w historii tworzenia siÄ™ pewnego kanonu praw pacjenta. ByÅ‚ to jeden z pierwszych dokumentów, pierwszych propozycji uporzÄ…dkowania kontaktów pomiÄ™dzy lekarzem a pacjentem tak, aby obie strony miaÅ‚y z tego jak najwiÄ™cej korzyÅ›ci i tak, żeby prawa obu stron byÅ‚y respektowane. Jednym z głównych i podstawowych praw pacjenta jest idea Å›wiadomej zgody powiÄ…zana z prawem do samostanowienia.

• Nuremberg Code – tzw. Dekalog Norymberski jest to zbiór zasad etycznych dotyczÄ…cy eksperymentów medycznych, badaÅ„ klinicznych z udziaÅ‚em ludzi. PowstaÅ‚ po II Wojnie Åšwiatowej w zwiÄ…zku z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… TrybunaÅ‚u Norymberskiego i w odpowiedzi na okrutne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych. Postanowiono wprowadzić pewne zasady, którymi bezwzglÄ™dnie powinni kierować siÄ™ naukowcy, by godność czÅ‚owieka i jego prawa pozostaÅ‚y nienaruszone.