POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Artykuły w języku polskim

  • Medycyna praktyczna - Uzyskiwanie Å›wiadomej zgody pacjentki na leczenie... - ogromny portal przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy, poruszajÄ…cy wiele ważnych kwestii z dziedziny medycyny i bioetyki. Znajduje siÄ™ tu ciekawa publikacja pt. Uzyskiwanie Å›wiadomej zgody pacjentki na leczenie. Aktualne (2004 r.) zalecenia Royal College of Obstetricians and Gynaecologistsci przedstawiajÄ…ca brytyjskie regulacje dotyczÄ…ce Å›wiadomej zgody w dziedzinie przede wszystkim ginekologii wraz z komentarzem dr. n. med. Jerzego Umiastowskiego, przewodniczÄ…cego Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej, wyjaÅ›niajÄ…cym pojÄ™cie Å›wiadomej zgody w medycynie. WartoÅ›ciowe źródÅ‚o informacji dla osób, które chcÄ… siÄ™ dowiedzieć, jak ta kwestia może być uregulowana prawnie.


  • Przewodnik Lekarza - Prawne aspekty relacji lekarz-pacjent w praktyce lekarza rodzinnego - strona internetowego portalu Termedia zajmujÄ…cego siÄ™ wydawaniem wielu czasopism z różnych zakresów medycyny. W Przewodniku Lekarza znajduje siÄ™ artykuÅ‚ pt. Prawne aspekty relacji lekarz-pacjent w praktyce lekarza rodzinnego. Publikacja ta, w jÄ™zyku polskim i angielskim, jest opracowaniem podstawowych kwestii prawnych zwiÄ…zanych z autonomiÄ… pacjenta i z jego Å›wiadomÄ… zgodÄ… na zabieg.


  • Gazeta Lekarska - Najważniejsza jest zgoda – pismo Izb Lekarskich. W numerze z listopada 2006 roku pojawiÅ‚ siÄ™ krótki artykuÅ‚ Najważniejsza jest zgoda poruszajÄ…cy problematykÄ™ zgody pacjenta na udziaÅ‚ w eksperymencie medycznym. Przedstawiona jest tu krótka historia eksperymentu medycznego i wytyczne, jak współczeÅ›nie powinien być przeprowadzany, aby szanować wolÄ™ i prawo czÅ‚owieka do samostanowienia o swoim zdrowiu i swoim ciele.


  • Zdrowie Publiczne - Znaczenie Å›wiadomej zgody pacjenta na dziaÅ‚ania medyczne – opublikowana w internetowym czasopiÅ›mie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie praca pt. Znaczenie Å›wiadomej zgody pacjenta na dziaÅ‚ania medyczne poÅ›wiÄ™cona jest opracowaniu terminu Å›wiadomej zgody, a także ukazaniu wyników badaÅ„ dotyczÄ…cych tego, jak naprawdÄ™ pacjenci rozumiejÄ… ten termin, i jak wyglÄ…da w Polsce znajomość i stosowanie praw pacjenta zarówno przez samych pacjentów, jak i przez ich lekarzy.


  • Psychiatria i psychoterapia – krótkie streszczenie po polsku i po angielsku raportu dotyczÄ…cego wagi Å›wiadomej zgody jako czynnika majÄ…cego wpÅ‚yw na przebieg leczenia psychiatrycznego. Na stronie magazynu Psychiatria Polska w numerze z maja 2005 roku przedstawione sÄ… podstawowe dane dotyczÄ…ce kwestii Å›wiadomej zgody w psychiatrii.


  • Resmedica - Testowanie leków – strona serwisu Resmedica istniejÄ…ca pod patronatem magazynu Å»yjmy DÅ‚użej. Znajduje siÄ™ tu rozmowa z lek. med. Ryszardem Feldmanem ze Szpitala Praskiego w Warszawie dotyczÄ…ca kwestii zasad i regulacji, jakie rzÄ…dzÄ… testowaniem leków. WÅ›ród podstawowych wymagaÅ„ dotyczÄ…cych udziaÅ‚u w badaniach nad nowymi lekami jest Å›wiadoma zgoda uczestników. Z tej publikacji można dowiedzieć siÄ™, jak sprawa Å›wiadomej zgody w badaniach klinicznych wyglÄ…da od strony praktycznej.


  • Forum akademickie - Komfort chorego rozterki leczÄ…cych – na tej stronie ogólnopolskiego miesiÄ™cznika informacyjno–publicystycznego w archiwum publikacji znajduje siÄ™ rozmowa z farmakologiem klinicznym – prof. KrystynÄ… OrzechowskÄ…–Juzwenko dotyczÄ…ca m.in. eksperymentu medycznego. Poruszona jest tu również kwestia istoty i zakresu Å›wiadomej zgody uczestników tego typu badaÅ„, a także krótka historia powstawania zasad etyki biomedycznej.


  • Psychologia.net.pl - Etyczne aspekty poradnictwa psychologicznego i psychoterapii - Psychologia.net.pl to portal zajmujÄ…cy siÄ™ popularyzowaniem psychologii i innych nauk spoÅ‚ecznych. Znajduje siÄ™ tu artykuÅ‚ PawÅ‚a Czarneckiego pt. Etyczne aspekty poradnictwa psychologicznego i psychoterapii. W tej publikacji poruszone sÄ… problemy etyczne zwiÄ…zane ze Å›wiadomÄ… zgodÄ… i autonomiÄ… pacjenta m.in. w terapii klinicznej.


  • Katedra Bioetyki UNESCO - Åšwiadoma Zgoda – link do pracy pod redakcjÄ… prof. Amnon Carmi, przetÅ‚umaczonej na jÄ™zyk polski przez prof. dr. hab. Jerzego BÅ‚aszczuka i prof. dr hab. KrystynÄ™ OrzechowskÄ…–Juzwenko. Praca ta jest opracowaniem problemu autonomii pacjenta i kwestii Å›wiadomej zgody opartym na szeregu autentycznych przypadków z caÅ‚ego Å›wiata. Z każdym kolejnym kazusem tÅ‚umaczone sÄ… podstawowe kwestie zwiÄ…zane ze Å›wiadomÄ… zgodÄ… i prawami pacjentów do samostanowienia.


  • WiadomoÅ›ci Lekarskie - Zgoda na leczenie w rozwoju lekarskiej myÅ›li etycznej – publikacja WÅ‚adysÅ‚awa NasiÅ‚owskiego z Katedry Medycyny SÄ…dowej ÅšlÄ…skiej Akademii Medycznej w Katowicach. Praca ta to krótkie opracowanie znaczenia i rozumienia pojÄ™cia Å›wiadomej zgody zmieniajÄ…cego siÄ™ i ewoluujÄ…cego pod wzglÄ™dem etycznym i prawnym na przestrzeni dziejów.


  • Praktyka lekarza rodzinnego - Zgoda na udzielenie Å›wiadczenia zdrowotnego... – publikacja Barbary Staniewicz–Zalewskiej pt. Zgoda na udzielenie Å›wiadczenia zdrowotnego w Å›wietle unormowaÅ„ wynikajÄ…cych z przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o zakÅ‚adach opieki zdrowotnej. Praca zwięźle przedstawia, czym jest Å›wiadoma zgoda, w jakiej formie i na jakich warunkach powinna być dokonana w zależnoÅ›ci od różnych sytuacji.


  • PrzeglÄ…d Lekarski - Procesy diagnostyczno - lecznicze... – artykuÅ‚ Andrzeja Atrasa, RafaÅ‚a Patryna i Krzysztofa Marczewskiego pt. Procesy diagnostyczno-lecznicze a potrzeba udzielenia zgody przez pacjenta w opinii lekarzy. Jest to opracowanie, po polsku i częściowo po angielsku, problemu Å›wiadomej zgody z punktu widzenia etyki medycznej. Autorzy publikacji przeprowadzili badania terenowe, z których wynika miÄ™dzy innymi, jak lekarze rozumiejÄ… pojÄ™cie wyrażenia Å›wiadomej zgody przez pacjentów.


  • Akademickie Centrum Kliniczne - Åšwiadomość praw pacjenta – strona Akademickiego Centrum Klinicznego Szpitala Akademii Medycznej w GdaÅ„sku. Umieszczony tu zostaÅ‚ artykuÅ‚ Agnieszki Wojteckiej poÅ›wiÄ™cony problematyce Å›wiadomoÅ›ci praw pacjenta, w tym kwestii Å›wiadomej zgody na zabieg i na udziaÅ‚ w eksperymencie medycznym. Autorka przedstawia tu w skrócie historiÄ™ praw pacjenta na Å›wiecie, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem Unii Europejskiej, i zwraca uwagÄ™ na brak Å›wiadomoÅ›ci swoich praw pacjentów polskich szpitali i na potrzebÄ™ uregulowania tej kwestii w naszym kraju.


 
webmaster © jotka