Spinoza

strony ogólne
  • Studia Spinoziana – ciekawa strona stworzona przez Rona Bombardi’ego (Middle Tenessee State University). Zawiera logiczne uporzÄ…dkowanie niektórych argumentów Spinozy, w tym caÅ‚oÅ›ci ‘Etyki’ (w opracowaniu Lancelota Fletchera), a także wiele ciekawych linków (zwiÄ…zanych ze SpinozÄ… i oraz z innymi ówczesnymi filozofami). Niektóre odsyÅ‚acze nie sÄ… już niestety aktualne. (jÄ™zyk angielski)

• A Dedication to Spinoza’s Insight – strona autorstwa Josepha B. Yesselmana zawiera obszerne omówienie filozofii Spinozy (m. in. w powiÄ…zaniu z judaizmem), jej indeks, glosariusz a także sporo linków. (jÄ™zyk angielski)

• Spinoza - Pantheist – niewielka strona zawierajÄ…ca skrótowÄ… prezentacjÄ™ biografii i myÅ›li Spinozy oraz kilka cytatów z ‘Etyki’. Przygotowane przez Paula Harrisona opracowanie ukazuje filozofa głównie w kontekÅ›cie panteizmu. (jÄ™zyk angielski)

• The Spinoza Study – niewielka strona poÅ›wiÄ™cona głównie Spinozie, choć zawiera także odwoÅ‚ania do innych twórców uznanych za mu pokrewnych. Dużą część strony stanowiÄ… cytaty. (jÄ™zyk angielski)

• The Spinoza Net – prowadzona przy współpracy z North American Spinoza Society strona byÅ‚a uzupeÅ‚niana do 2004 roku. Aktualnie wiele linków jest już nie aktualnych, choć wciąż można tam znaleźć kilka artykułów poÅ›wiÄ™conych Spinozie. (jÄ™zyk angielski)

• Spinoza BDSweb – bardzo obszerna strona zawierajÄ…ca dużą ilość poÅ›wiÄ™conych Spinozie artykułów, opracowaÅ„ encyklopedycznych oraz wykÅ‚adów uniwersteckich. Znaleźć tam można także portrety filozofa oraz wiele linków. (jÄ™zyk angielski, rosyjski, niemiecki lub francuski)

• The Philosophy of Benedictus de Spinoza – strona autorstwa Rudolfa W. Meijer’a zawierajÄ…ca dzieÅ‚a Spinozy w wersji Å‚aciÅ„skiej, a także Å‚aciÅ„sko-angielskiej i Å‚aciÅ„sko-francuskiej. Dodatkowo znaleźć tam można opracowanie spinoziaÅ„skiej teorii emocji oraz dalsze odsyÅ‚acze. (jÄ™zyk angielski lub francuski)

• Spinoza et Nous – strona skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ m. in. z omówienia filozofii Spinozy, uporzÄ…dkowanych tematycznie cytatów oraz francuskojÄ™zycznej bibliografii. (jÄ™zyk francuski)

• Foglio Spinozi@no – periodyk poÅ›wiÄ™cony filozofii Spinozy, także w kontekÅ›cie współczesnym. Zawiera sporo artykułów, recenzje, komunikaty a także wiele linków do spinoziaÅ„skich stowarzyszeÅ„ w różnych krajach oraz… ‘spinoziaÅ„ski brewiarz’. (jÄ™zyk wÅ‚oski)

• Reading Spinoza Project – strona zawierajÄ…ca artykuÅ‚y poÅ›wiÄ™cone Spinozie, zbiór portretów filozofa oraz sporo użytecznych linków (jÄ™zyk angielski lub rosyjski)

• Yahoo – listy dyskusyjne: ogólna, oraz poÅ›wiÄ™cone ‘Etyce’, ‘Traktatowi o uzdrowieniu rozumu’ oraz ‘Traktatowi teologiczno-politycznemu’. (jÄ™zyk angielski)