Spinoza

strony og├│lne
  • Studia Spinoziana – ciekawa strona stworzona przez Rona Bombardi’ego (Middle Tenessee State University). Zawiera logiczne uporz─ůdkowanie niekt├│rych argument├│w Spinozy, w tym ca┼éo┼Ťci ‘Etyki’ (w opracowaniu Lancelota Fletchera), a tak┼╝e wiele ciekawych link├│w (zwi─ůzanych ze Spinoz─ů i oraz z innymi ├│wczesnymi filozofami). Niekt├│re odsy┼éacze nie s─ů ju┼╝ niestety aktualne. (j─Özyk angielski)

• A Dedication to Spinoza’s Insight – strona autorstwa Josepha B. Yesselmana zawiera obszerne om├│wienie filozofii Spinozy (m. in. w powi─ůzaniu z judaizmem), jej indeks, glosariusz a tak┼╝e sporo link├│w. (j─Özyk angielski)

• Spinoza - Pantheist – niewielka strona zawieraj─ůca skr├│tow─ů prezentacj─Ö biografii i my┼Ťli Spinozy oraz kilka cytat├│w z ‘Etyki’. Przygotowane przez Paula Harrisona opracowanie ukazuje filozofa g┼é├│wnie w kontek┼Ťcie panteizmu. (j─Özyk angielski)

• The Spinoza Study – niewielka strona po┼Ťwi─Öcona g┼é├│wnie Spinozie, cho─ç zawiera tak┼╝e odwo┼éania do innych tw├│rc├│w uznanych za mu pokrewnych. Du┼╝─ů cz─Ö┼Ť─ç strony stanowi─ů cytaty. (j─Özyk angielski)

• The Spinoza Net – prowadzona przy wsp├│┼épracy z North American Spinoza Society strona by┼éa uzupe┼éniana do 2004 roku. Aktualnie wiele link├│w jest ju┼╝ nie aktualnych, cho─ç wci─ů┼╝ mo┼╝na tam znale┼║─ç kilka artyku┼é├│w po┼Ťwi─Öconych Spinozie. (j─Özyk angielski)

• Spinoza BDSweb – bardzo obszerna strona zawieraj─ůca du┼╝─ů ilo┼Ť─ç po┼Ťwi─Öconych Spinozie artyku┼é├│w, opracowa┼ä encyklopedycznych oraz wyk┼éad├│w uniwersteckich. Znale┼║─ç tam mo┼╝na tak┼╝e portrety filozofa oraz wiele link├│w. (j─Özyk angielski, rosyjski, niemiecki lub francuski)

• The Philosophy of Benedictus de Spinoza – strona autorstwa Rudolfa W. Meijer’a zawieraj─ůca dzie┼éa Spinozy w wersji ┼éaci┼äskiej, a tak┼╝e ┼éaci┼äsko-angielskiej i ┼éaci┼äsko-francuskiej. Dodatkowo znale┼║─ç tam mo┼╝na opracowanie spinozia┼äskiej teorii emocji oraz dalsze odsy┼éacze. (j─Özyk angielski lub francuski)

• Spinoza et Nous – strona sk┼éadaj─ůca si─Ö m. in. z om├│wienia filozofii Spinozy, uporz─ůdkowanych tematycznie cytat├│w oraz francuskoj─Özycznej bibliografii. (j─Özyk francuski)

• Foglio Spinozi@no – periodyk po┼Ťwi─Öcony filozofii Spinozy, tak┼╝e w kontek┼Ťcie wsp├│┼éczesnym. Zawiera sporo artyku┼é├│w, recenzje, komunikaty a tak┼╝e wiele link├│w do spinozia┼äskich stowarzysze┼ä w r├│┼╝nych krajach oraz… ‘spinozia┼äski brewiarz’. (j─Özyk w┼éoski)

• Reading Spinoza Project – strona zawieraj─ůca artyku┼éy po┼Ťwi─Öcone Spinozie, zbi├│r portret├│w filozofa oraz sporo u┼╝ytecznych link├│w (j─Özyk angielski lub rosyjski)

• Yahoo – listy dyskusyjne: og├│lna, oraz po┼Ťwi─Öcone ‘Etyce’, ‘Traktatowi o uzdrowieniu rozumu’ oraz ‘Traktatowi teologiczno-politycznemu’. (j─Özyk angielski)