Hare Richard Mervyn

teksty
  • „Internalizm motywacyjny Richarda M. Hare’a” – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie „Analiza i egzystencja” (nr 5, 2007 r.). Porusza mi─Ödzy innymi problematyk─Ö zwi─ůzku mi─Ödzy moralnymi s─ůdami, a motywami dzia┼éania. (autor: Krzysztof Saja, Uniwersytet Szczeci┼äski)
    Kluczowe kwestie: logika j─Özyka etyki; problem motywacji w etyce (internalizm oraz eksternalizm motywacyjny); akrazja; amoralizm; zwi─ůzek pomi─Ödzy s─ůdami moralnym a przekonaniami dotycz─ůcymi fakt├│w.

• „Hare’a-Horgana-Timmonsa argument przeciwko deskryptywizmowi” – artyku┼é opublikowany w czasopi┼Ťmie „Diametros” (marzec 2005). Stanowi analiz─Ö argumentacji wymierzonej w deskryptywizm i realizm naturalistyczny. (autor: Krzysztof Saja, Uniwersytet Szczeci┼äski)
    Kluczowe kwestie: deskryptywizm i nondeksryptywizm; nurt realizmu z Cornell; argument Moralnej Ziemi Bli┼║niaczej; j─Özyk etyki.

• „Sidgwick`s Three Principles and Hare`s Universalizability” – artyku┼é opublikowany w 1999 roku w biuletynie „Memoir of the Graduate School of Letters”, wydawanym na Uniwersytecie w Kioto. Stanowi por├│wnanie pogl─ůd├│w etycznych Hare’a i Sidgwicka. (autor: Soshichi Uchii, Kyoto University)
    Kluczowe kwestie:, zasada bezstronno┼Ťci i uniwersalizacja w etyce; preskryptywizm; uzasadnienia s─ůd├│w etycznych.

• „Hare’s Argument For Utilitarianism” – artyku┼é opublikowany w “The Philosophical Quarterly” w pa┼║dzierniku 1983 roku, stanowi─ůcy krytyczne om├│wienie argumentacji na rzecz utylitaryzmu, zaproponowanej przez Hare’a w ksi─ů┼╝ce “Moral Thinking”. (autor: Michael McDermott, University of Sidney)
    Kluczowe kwestie: uniwersalno┼Ť─ç s─ůd├│w moralnych; amoralizm; rola preferencji w rozumowaniu etycznym.

• „Hare’s View of Morality” – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie „Mind” w pa┼║dzierniku 1971 roku, b─Öd─ůcy pr├│b─ů analizy sformu┼éowanej przez Hare’a teorii rozumowania moralnego. (autor: M.T. Thornton, Victoria College, Toronto)
    Kluczowe kwestie: poj─Öcie moralno┼Ťci u Hare’a; preskryptywizm; egocentryzm teorii etycznej Hare’a.

• „The Refutation of Naturalism in Moore and Hare” – artyku┼é opublikowany w “The Journal of Philosophy” w maju 1960 r., b─Öd─ůcy analiz─ů argument├│w podnoszonych przez Moore’a I Hare’a przeciwko etycznym teoriom naturalistycznym. (autor: Roger Hancock, University of Chicago)
    Kluczowe kwestie: naturalizm w etyce; argumentacje Moore’a i Hare’a wymierzone w naturalizm.

• „From Universal Prescriptivism to Utilitarianism” – artyku┼é, kt├│ry ukaza┼é si─Ö w “The Philosophical Quarterly” w styczniu 1986 r. Autor bada, w jaki spos├│b Hare, wychodz─ůc od uniwersalnego preskryptywizmu, dochodzi do stanowiska utylitarystycznego. (autor: J. W. Roxbee Cox, University of Lancaster)
    Kluczowe kwestie: preskryptywizm i postulat uniwersalizacji; utylitaryzm.

• „Hare, Abortion and the Golden Rule” – artyku┼é opublikowany zim─ů 1977 roku w pi┼Ťmie „Philosophy and Public Affairs”. Stanowi krytyczn─ů odpowied┼║ na opart─ů o tzw. z┼éot─ů regu┼é─Ö argumentacj─Ö Hare’a przeciwko moralnej dopuszczalno┼Ťci aborcji. (autor: George Sher, Columbia University)
    Kluczowe kwestie: zasi─Ög stosowalno┼Ťci z┼éotej regu┼éy – kwestia zastosowania jej do p┼éod├│w; „zasada potencjalno┼Ťci”; zobowi─ůzania wobec potencjalnych os├│b.

• „R. M. Hare’s Achievments In Moral Philosophy” – pochodz─ůcy z maja 2002 r. tekst wyst─ůpienia P. Singera w Oksfordzie. Wyst─ůpienie mia┼éo miejsce w trakcie uroczysto┼Ťci ┼╝a┼éobnej po ┼Ťmierci Richarda M. Hare’a. Stanowi┼éo pr├│b─Ö podsumowania najwa┼╝niejszych aspekt├│w dorobku Hare’a na polu etyki, do kt├│rych zaliczone zosta┼éo wyodr─Öbnienie dw├│ch poziom├│w my┼Ťlenia etycznego (intuicyjnego oraz krytycznego) oraz pionierski wk┼éad w rozw├│j etyki praktycznej. (autor: Peter Singer, Princeton University)