Hare Richard Mervyn

teksty
  • „Internalizm motywacyjny Richarda M. Hare’a” – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie „Analiza i egzystencja” (nr 5, 2007 r.). Porusza miÄ™dzy innymi problematykÄ™ zwiÄ…zku miÄ™dzy moralnymi sÄ…dami, a motywami dziaÅ‚ania. (autor: Krzysztof Saja, Uniwersytet SzczeciÅ„ski)
    Kluczowe kwestie: logika języka etyki; problem motywacji w etyce (internalizm oraz eksternalizm motywacyjny); akrazja; amoralizm; związek pomiędzy sądami moralnym a przekonaniami dotyczącymi faktów.

• „Hare’a-Horgana-Timmonsa argument przeciwko deskryptywizmowi” – artykuÅ‚ opublikowany w czasopiÅ›mie „Diametros” (marzec 2005). Stanowi analizÄ™ argumentacji wymierzonej w deskryptywizm i realizm naturalistyczny. (autor: Krzysztof Saja, Uniwersytet SzczeciÅ„ski)
    Kluczowe kwestie: deskryptywizm i nondeksryptywizm; nurt realizmu z Cornell; argument Moralnej Ziemi Bliźniaczej; język etyki.

• „Sidgwick`s Three Principles and Hare`s Universalizability” – artykuÅ‚ opublikowany w 1999 roku w biuletynie „Memoir of the Graduate School of Letters”, wydawanym na Uniwersytecie w Kioto. Stanowi porównanie poglÄ…dów etycznych Hare’a i Sidgwicka. (autor: Soshichi Uchii, Kyoto University)
    Kluczowe kwestie:, zasada bezstronności i uniwersalizacja w etyce; preskryptywizm; uzasadnienia sądów etycznych.

• „Hare’s Argument For Utilitarianism” – artykuÅ‚ opublikowany w “The Philosophical Quarterly” w październiku 1983 roku, stanowiÄ…cy krytyczne omówienie argumentacji na rzecz utylitaryzmu, zaproponowanej przez Hare’a w książce “Moral Thinking”. (autor: Michael McDermott, University of Sidney)
    Kluczowe kwestie: uniwersalność sądów moralnych; amoralizm; rola preferencji w rozumowaniu etycznym.

• „Hare’s View of Morality” – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie „Mind” w październiku 1971 roku, bÄ™dÄ…cy próbÄ… analizy sformuÅ‚owanej przez Hare’a teorii rozumowania moralnego. (autor: M.T. Thornton, Victoria College, Toronto)
    Kluczowe kwestie: pojÄ™cie moralnoÅ›ci u Hare’a; preskryptywizm; egocentryzm teorii etycznej Hare’a.

• „The Refutation of Naturalism in Moore and Hare” – artykuÅ‚ opublikowany w “The Journal of Philosophy” w maju 1960 r., bÄ™dÄ…cy analizÄ… argumentów podnoszonych przez Moore’a I Hare’a przeciwko etycznym teoriom naturalistycznym. (autor: Roger Hancock, University of Chicago)
    Kluczowe kwestie: naturalizm w etyce; argumentacje Moore’a i Hare’a wymierzone w naturalizm.

• „From Universal Prescriptivism to Utilitarianism” – artykuÅ‚, który ukazaÅ‚ siÄ™ w “The Philosophical Quarterly” w styczniu 1986 r. Autor bada, w jaki sposób Hare, wychodzÄ…c od uniwersalnego preskryptywizmu, dochodzi do stanowiska utylitarystycznego. (autor: J. W. Roxbee Cox, University of Lancaster)
    Kluczowe kwestie: preskryptywizm i postulat uniwersalizacji; utylitaryzm.

• „Hare, Abortion and the Golden Rule” – artykuÅ‚ opublikowany zimÄ… 1977 roku w piÅ›mie „Philosophy and Public Affairs”. Stanowi krytycznÄ… odpowiedź na opartÄ… o tzw. zÅ‚otÄ… reguÅ‚Ä™ argumentacjÄ™ Hare’a przeciwko moralnej dopuszczalnoÅ›ci aborcji. (autor: George Sher, Columbia University)
    Kluczowe kwestie: zasiÄ™g stosowalnoÅ›ci zÅ‚otej reguÅ‚y – kwestia zastosowania jej do pÅ‚odów; „zasada potencjalnoÅ›ci”; zobowiÄ…zania wobec potencjalnych osób.

• „R. M. Hare’s Achievments In Moral Philosophy” – pochodzÄ…cy z maja 2002 r. tekst wystÄ…pienia P. Singera w Oksfordzie. WystÄ…pienie miaÅ‚o miejsce w trakcie uroczystoÅ›ci żaÅ‚obnej po Å›mierci Richarda M. Hare’a. StanowiÅ‚o próbÄ™ podsumowania najważniejszych aspektów dorobku Hare’a na polu etyki, do których zaliczone zostaÅ‚o wyodrÄ™bnienie dwóch poziomów myÅ›lenia etycznego (intuicyjnego oraz krytycznego) oraz pionierski wkÅ‚ad w rozwój etyki praktycznej. (autor: Peter Singer, Princeton University)