Hare Richard Mervyn

teksty oryginalne
  • The Language of Morals – obszerne fragmenty książki Hare’a „The Language of Morals” (wyd. Oxford, 1952 r.), poÅ›wiÄ™conej przed wszystkim problematyce sÄ…dów moralnych: ich funkcjom (zwÅ‚aszcza ich roli w dokonywaniu wyborów co do kierunku dziaÅ‚ania), a także ich preskryptywnemu charakterowi oraz relacjom pomiÄ™dzy sÄ…dami moralnymi a imperatywami.
    Kluczowe kwestie: logika imperatywów; sądy wartościujące; preskryptywny i deskryptywny charakter zdań.

• Abortion and the Golden Rule” – opublikowany w piÅ›mie “Philosophy and Public Affairs” (numer z wiosny 1975 r.) artykuÅ‚, bÄ™dÄ…cy polemikÄ… z poglÄ…dami Michaela Tooleya. W artykule Hare próbuje dowieść moralnej niedopuszczalnoÅ›ci aborcji.
    Kluczowe kwestie: rozmaite podejÅ›cia do problemu aborcji (moralne intuicje, konflikt praw matki i pÅ‚odu, osobowy status pÅ‚odu); płód jako potencjalna osoba; „zÅ‚ota reguÅ‚a” jako argument przeciwko aborcji.

• „Rules of War and Moral Reasoning” – opublikowany w „Philosophy and Public Affairs” (numer z zimy 1972 r.) tekst, bÄ™dÄ…cy polemikÄ… z Thomasem Nagelem, zwolennikiem etyki absolutystycznej (deontologicznej). W artykule Hare wskazuje na dwupoziomowy utylitaryzm reguÅ‚ jako na skuteczny model rozwiÄ…zywania sytuacji, w których wyznawane przez nas zasady stajÄ… ze sobÄ… w sprzecznoÅ›ci.
    Kluczowe kwestie: sytuacje konfliktu moralnego; utylitaryzm reguł i krytyka moralnego absolutyzmu; dylemat moralny.

• „What is Wrong with Slavery?” – artykuÅ‚ opublikowany w „Philosophy and Public Affairs” (numer z zimy 1979 r.). Hare odnosi siÄ™ do zarzutu, iż w sytuacji, w której istnienie niewolnictwa w wiÄ™kszym stopniu maksymalizowaÅ‚oby ogólnÄ… użyteczność, niż jego brak, utylitaryzm akceptowaÅ‚by niewolnictwo.
    Kluczowe kwestie: instytucja niewolnictwa (relacja pan-niewolnik, niewolnictwo a ludzka natura); intuicjonizm a utylitarystyczny wymóg wykazania zła danego czynu w oparciu o faktyczny stan rzeczy; zastosowanie złotej reguły.

• „Could Kant Have Been a Utilitarian?” – artykuÅ‚ pierwotnie ukazaÅ‚ siÄ™ w jÄ™zyku wÅ‚oskim w roku 1991, angielski przekÅ‚ad pochodzi z roku 1993, z pisma „Utilitas”. Hare argumentuje w nim, że wbrew temu, co twierdzÄ… zwolennicy deontologii, w etyce Kanta wystÄ™pujÄ… elementy zbliżone do utylitaryzmu. Sugeruje też, iż Kant mógÅ‚by zostać uznany za konsekwencjalistÄ™.
    Kluczowe kwestie: zasada uniwersalizacji w etyce oraz imperatyw kategoryczny Kanta; wola subiektywna i obiektywna oraz kwestia pragnień i preferencji; kwestia obowiązku.

• “Broad`s Approach to Moral Philosophy” – artykuÅ‚ bÄ™dÄ…cy fragmentem książki “The Philosophy of C. D. Broad” (wydanej pod red. P. Schilppa, Nowy Jork, 1959). Hare rozważa w nim filozoficzne źródÅ‚a oraz implikacje poglÄ…du Broada na temat niemal czysto teoretycznego charakteru etyki.
    Kluczowe kwestie: emotywizm, intuicjonizm; rola etyki w rozstrzyganiu praktycznych problemów moralnych; zasada uniwersalizacji i uniwersalny charakter sądów moralnych.

• „Moral Conflicts” – tekst wykÅ‚adu wygÅ‚oszonego przez Hare’a na Uniwersytecie Stanowym Utah w październiku 1978 roku. PoÅ›wiÄ™cony jest zagadnieniu konfliktu moralnego, czyli sytuacji, w której dochodzi do pojawienia siÄ™ sprzecznych ze sobÄ… obowiÄ…zków. Hare wskazuje także na znaczenie oraz implikacje istnienia dwóch poziomów myÅ›lenia etycznego: intuicyjnego i krytycznego.
    Kluczowe kwestie: konflikt moralny; utylitaryzm reguł i utylitaryzm czynów; moralne reguły prima facie; etyczne myślenie krytyczne a podejście intuicjonistyczne.

• Imperative Sentences – wczesny tekst Hare’a, opublikowany w piÅ›mie „Mind” (styczeÅ„ 1949 r.), w którym autor stara siÄ™ dowieść logicznoÅ›ci imperatywów, a tym samym obronić możliwość używania metod logicznych w odniesieniu do etyki, posÅ‚ugujÄ…cej siÄ™ zdaniami w trybie rozkazujÄ…cym.
    Kluczowe kwestie: logika a etyka; preskrypcje; sÄ…dy moralne a imperatywy.

• A School for Philosophers” – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie “Ratio” (nr II, 1960 r.), poÅ›wiÄ™cony różnicom pomiÄ™dzy brytyjskim oraz niemieckim podejÅ›ciem do uprawiania filozofii. Model brytyjski kÅ‚adzie, wg Hare’a, nacisk na seminaria i dyskusje, zaÅ› zainteresowania filozoficzne Brytyjczyków koncentrujÄ… siÄ™ wokół logiki w szerokim tego pojÄ™cia znaczeniu, a zwÅ‚aszcza wokół filozofii jÄ™zyka.