Egzystencjalizm

strony ogólne
  • Realm of Existentialism - strona poÅ›wiÄ™cona w caÅ‚oÅ›ci egzystencjalizmowi. Zawiera opis egzystencjalizmu na tle jego relacji wobec fenomenologii, psychologii, literatury i poezji. Na stronach znajdujÄ… siÄ™ m.in. cytaty, biografie oraz recenzje książek.

• The Existential Primer - autorem strony jest C.S. Wyatt, strona dziaÅ‚a od 1996 i pomyÅ›lana jest jako wprowadzenie w problematykÄ™ egzystencjalizmu. Czytelnik znajdzie tu definicjÄ™ podstawowych pojęć zwiÄ…zanych z egzystencjalizmem, biografiÄ™ oraz bibliografiÄ™ takich postaci jak Kierkegaard, de Beauvoir, Nietzsche, Heidegger, Jaspers, Sartre i wiele innych.

• Existentialism Philosophy Blog - strony nastawione na publicznÄ… debatÄ™ dotyczÄ…cÄ… filozofii egzystencjalnej; na stronach, po uprzednim zalogowaniu siÄ™, można umieszczać wÅ‚asne teksty poÅ›wiÄ™cone egzystencjalizmowi.

• Existential & humanistic psychology - strona poÅ›wiÄ™cona rosyjskim źródÅ‚om egzystencjalnej i humanistycznej psychologii.

• The Cry - strony w caÅ‚oÅ›ci poÅ›wiÄ™cone egzystencjalizmowi. ZnajdujÄ… siÄ™ tutaj odnoÅ›niki do omówieÅ„ oraz analizy takich sylwetek jak Kierkegaard, Nietzsche, Camus, Jaspers, Heidegger. Warty uwagi jest zamieszczony na stronie fragment wykÅ‚adu Heideggera w wersji audio poÅ›wiÄ™cony Parmenidesowi.

• Existentialism Summary - strona zawiera sÅ‚ownikowe wprowadzenie do filozofii egzystencjalizmu. ZnajdujÄ… siÄ™ tu krótkie omówienia czoÅ‚owych przedstawicieli nurtu oraz ich głównych dzieÅ‚.

• The Existential Project - strona poÅ›wiÄ™cona głównie dyskusji i wymianie myÅ›li dotyczÄ…cych tematyki zwiÄ…zanej z egzystencjalizmem. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje forum, na którym uczestnicy mogÄ… wyrażać swe refleksje zwiÄ…zane z twórczoÅ›ciÄ… myÅ›licieli egzystencjalnych.

• Philosophy since the Enlightenment  - strony poÅ›wiÄ™cone filozofii; znajduje siÄ™ tutaj zakÅ‚adka dedykowana egzystencjalizmowi.

• The Proceedings of the Fresian School  - znajduje siÄ™ tu krótkie, aczkolwiek ciekawe ujÄ™cie najważniejszych przedstawicieli egzystencjalizmu.

• Solitary Purdah  - czytelnik znajdzie tu teksty poÅ›wiÄ™cone filozofii polityki widzianej z perspektywy egzystencjalizmu. Oto niektóre tytuÅ‚y artykułów: Albert Camus Anarchism and the Individual, Kierkegaard as a Political Man, The Political Philosophy of Jacques Maritain.

• Existentialism - na stronie znajdujÄ… siÄ™ cytaty oraz linki do stron poÅ›wiÄ™conych czoÅ‚owym przedstawicielom egzystencjalizmu.