Postmodernizm

strony ogólne
  • Contemporary Philosophy, Critical Theory and Postmodern Thought     - prowadzone przez Martina Rydera z Uniwersytetu w Denver strony gromadzÄ…ce olbrzymiÄ… liczbÄ™ linków poÅ›wiÄ™conych głównie, choć nie tylko, postmodernistycznym myÅ›licielom (J. Derrida, J. Kristeva, J.F. Lyotard, J. Baudrillard, G. Deleuze, R. Barthes, M. Foucault) oraz odsyÅ‚ajÄ…cych do artykułów i opracowaÅ„ postmodernizmu.

• Postmodernizm - wprowadzenie w problematykÄ™ postmodernizmu ujÄ™te z perspektywy teorii literatury; autorem wprowadzenia jest prof. Mary Klages z Uniwersytetu Colorado.

• Postmodernism and Its Critics  – zamieszczone na stronach Uniwersytetu w Alabamie, omówienie postmodernizmu obejmujÄ…ce czoÅ‚owych przedstawicieli tego nurtu jak i jego główne pojÄ™cia.

• Everything Postmodern  - dziaÅ‚ajÄ…ca od 1995 roku strona gromadzÄ…ca różnorodne linki dotyczÄ…ce artykułów, czasopism oraz opracowaÅ„ poÅ›wiÄ™conych postmodernizmowi, a także jego głównym przedstawicielom.

• Some Attributes of Post-Modernist Literature  – krótkie wprowadzenie w główne idee postmodernizmu zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie wyznaczonym przez teoriÄ™ literatury.

• Why I am Not a Postmodernist  - autor strony (Edward R. Friedlander) rozważa zasadnicze dla postmodernizmu idee, krytykujÄ…c stosunek postmodernizmu wobec nauki i sztuki.

• The Christian Cadre`s Postmodernism Page – strona dedykowana analizie obustronnych relacji zachodzÄ…cych pomiÄ™dzy chrzeÅ›cijaÅ„stwem a postmodernizmem. Czytelnik znajdzie tu wiele artykułów rozważajÄ…cych powyższy zwiÄ…zek.

• Toronto High School  – strona zawiera olbrzymiÄ… liczbÄ™ linków odsyÅ‚ajÄ…cych do innych stron zawierajÄ…cych różnorodne informacje dotyczÄ…ce postmodernizmu (artykuÅ‚y, omówienia, wprowadzenia, recenzje książek, cytaty itp.).

• Modernism vs. Postmodernism – strona zawiera zestawienie i porównanie charakterystycznych cech, z jednej strony dla modernizmu, a z drugiej strony dla postmodernizmu.

• Postmodernism. Georgetown university – na stronie znajduje siÄ™ próba omówienia różnic pomiÄ™dzy postmodernizmem, ponowoczesnoÅ›ciÄ…, a tym, co ponowoczesne.

• After Postmodernism Conference  - na stronach znajduje siÄ™ zapis konferencji pod tym samym tytuÅ‚em, która odbyÅ‚a siÄ™ w listopadzie 1997 roku na Uniwersytecie Chicago.