ISSN 1733-5566 POLSKI    ENGLISH

Teksty po angielsku
Teksty po niemiecku

Numer 31 (marzec 2012)

Wyglądy, identyczność i przedmioty nieistniejące

o autorze

Maciej Sendłak, mgr
Instytut Filozofii
ul. Krakowska 71-79
maciej.sendlak (at) gmail.com
tekst (PDF)

abstrakt

Maciej Sendłak, Wyglądy, identyczność i przedmioty nieistniejące, Diametros 31 (marzec 2012)

Przedmiotem prezentowanego tekstu jest teoria wyglÄ…dów (guise theory), której autorem jest Hector-Neri Castañeda. Koncepcja ta miaÅ‚a za zadanie peÅ‚nić rolÄ™ zunifikowanej teorii semantycznej, która mogÅ‚aby dać zadawalajÄ…ce wyjaÅ›nienie problemów zwiÄ…zanych m.in. z zagadnieniem identycznoÅ›ci oraz z odniesieniem nazw pustych. Celem artykuÅ‚u jest przybliżenie samej teorii oraz wskazanie w jaki sposób przyczyniÅ‚a siÄ™ ona do renesansu koncepcji postulujÄ…cych przedmioty nieistniejÄ…ce. Przy okazji prezentacji głównych jej zaÅ‚ożeÅ„ wskazane zostaÅ‚o również to w jaki sposób Castañeda polemizuje z zarzutami Russella oraz jaki jest jej faktyczny zwiÄ…zek z teoria przedmiotu. Część tekstu poÅ›wiÄ™cono głównym zarzutom kierowanym pod adresem teorii wyglÄ…dów.

SÅ‚owa kluczowe: teoria wyglÄ…dów, Guise Theory, przedmioty nieistniejÄ…ce, identyczność, quasi-meinongianizm, Hector-Neri Castañeda, Alexius Meinong, Ernst Mally