ISSN 1733-5566 POLSKI    ENGLISH

e-mail: michal.dudek (at) uj.edu.pl
tekst (PDF)

abstrakt

Michał Dudek, Czy Liberalny Archipelag rzeczywiście nie wymaga praw grupowych? O multikulturalizmie Chandrana Kukathasa Diametros 31 (marzec 2012)

Celem artykuÅ‚u jest zaprezentowanie wÄ…tpliwoÅ›ci, którÄ… budzi multikulturalizm Chandrana Kukathasa. Wpierw rekonstruuje siÄ™ i przedstawia jego mocnÄ… krytykÄ™ praw grupowych oraz jego wizjÄ™ Liberalnego Archipelagu, który może być traktowany jako pewien ideaÅ‚ paÅ„stwa naznaczonego pluralizmem kulturowym. NastÄ™pnie zwraca siÄ™ uwagÄ™ na to, że współczesne paÅ„stwa nie mogÅ‚yby podjąć siÄ™ hipotetycznych prób realizowania, „zbliżenia siÄ™” do tego ideaÅ‚u bez rozbudowanego systemu praw grupowych. Może to być traktowane jako swoisty paradoks, a nawet niekonsekwencja w doktrynie Chandrana Kukathasa, który wyraźnie odrzuca prawa grupowe.

Słowa kluczowe: współczesna filozofia polityczna, multikulturalizm, prawa grupowe, mniejszości kulturowe, Chandran Kukathas