Wykłady zamieszczane na tej stronie mają służyć nie tyle popularyzacji filozofii, ile powszechniejszej edukacji filozoficznej, umożliwiając szybką i obustronną komunikację pomiędzy wąskim gronem reprezentantów tej czy innej dziedziny badań filozoficznych a możliwie szerokim kręgiem osób, które się nią interesują.
Planowane przez nas wykłady nie są pomyślane tylko jako sztywne elektroniczne artefakty (learning objects), lecz mają posiadać pewną "dramaturgię" i rozpiętość czasową. Każdy dostarczony wykład będziemy zamieszczali na naszej stronie w określonym terminie, uzgodnionym z autorem wykładu. Kilka dni przed udostępnieniem wykładu wiadomość o nim zostanie rozpowszechniona w polskim środowisku filozoficznym, a w szczególności przekazana wszystkim subskrybentom i współpracownikom ICF DIAMETROS. W ciągu tygodnia po ogłoszeniu wykładu nasi czytelnicy będą mogli przesyłać na adres redakcji nasuwające się im pytania i komentarze. Ich uwagi, podobnie jak sam tekst i abstrakt wykładu, będą zamieszczane w odpowiedniej sekcji naszej podstrony Wykłady bieżące, a także przekazywane autorowi wykładu, który wedle własnego uznania będzie mógł ustosunkować się do nich, bądź to "na bieżąco", bądź to w końcowym podsumowaniu. Po upływie owego "czasu na dyskusję" tekst wykładu, ewentualnie poprawiony lub uzupełniony przez autora, będziemy przenosili na podstronę Archiwum wykładów.
Zgodnie z naszym zamierzeniem, archiwizowane przez nas wykłady będą układać się w różne cykle tematyczne, a zwłaszcza w cykle wykładów z danej dziedziny filozofii (np. z filozofii umysłu czy też z ontologii). Poszczególne cykle wykładów mogą być albo dziełem jednego autora, albo owocem współpracy różnych wykładowców. W tym drugim wypadku jeden z wykładowców będzie występował w roli koordynatora danego cyklu. Koordynator cyklu może pytać innych uczestników, jakie wykłady byliby skłonni dostarczyć, ale może też prosić ich o określone wykłady, komponując z nich pewną sensowną, choć niekoniecznie jednolitą całość.
Przynajmniej w niektórych wypadkach tematyczny cykl wykładów, skompletowanych w naszym archiwum, chcielibyśmy wydawać także w formie drukowanej, jako pewnego rodzaju nowoczesny companion. Będziemy się przy tym starali, aby te dwie wersje publikowanych przez nas tekstów były w stosunku do siebie raczej komplementarne niż konkurencyjne.
|