Instrukcja

Psychologia zdrowia :  Etyka zawodu psychologa :  Etyka :  powrót

Opieka paliatywna

Książki
  Holland JC, Breitbart WS, Jacobson PB, Lederberg MS, Loscalzo MJ, McCorkle R - Psycho-Onkology Oxford University Press, New York 2010 - ( K.M. )
  Kleespies P.M. - Life and Death Decisions: Psychological and Ethical Considerations in End-of-Life Care American Psychological Association, Washington 2004 - ( K.S., )
  Randall F., Downie R.S. - Palliative Care Ethics. A Companion for All Specialties. Oxford University Press, Oxford - New York 1999 - ( K.M. )
Artykuły
  Brzycka A., JastrzÄ™bska I. - Etyczne problemy informowania pacjentów z chorobÄ… nowotworowÄ…, w: B.L. Block, W. OtrÄ™bski (red.), CzÅ‚owiek nieuleczalnie chory WNS KUL , Lublin 1997, ss. 182-186. - ( K.K., )
  DuBois J. - Determining a Patient's Capacity to Refuse Dialysis and Die: When Professional Competence and Credentials Do Not Overlap, [w:] W.B. Johnson, G.P. Koocher (red.), Ethical conundrums, quandaries, and predicaments in mental health practice Oxford University Press, Oxford - New York 2011 s. 141-147 - ( K.M. )
  Farrenkopf T., Bryan J. - Psychological consultation under Oregon's 1994 Death With Dignity Act: Ethics and procedures , Professional Psychology: Research and Practice Vol. 30 (3) 1999, ss. 245-249 - ( K.M. )
  Hill D. - Zagadnienie 13: Neil jest przykuty do wózka inwalidzkiego w zwiÄ…zku z nieuleczalnÄ… chorobÄ… zwyrodnieniowÄ…. On i jego partner, Doug, zgÅ‚osili siÄ™ do doradcy zajmujÄ…cego siÄ™ terapiÄ… par i ujawnili, że chcieliby zawrzeć miÄ™dzy sobÄ… kontrakt, na mocy którego Doug miaÅ‚by podać Neilowi Å›miertelnÄ… dawkÄ™ leku, kiedy Neil nie bÄ™dzie mógÅ‚ już dÅ‚użej znosić swojego powolnego umierania. RolÄ… doradcy miaÅ‚o być kontrolowanie negocjacji miÄ™dzy partnerami, aby zagwarantować, że żadne ukryte zamiary nie wypaczÄ… kontraktu, którego chcÄ… obydwaj. Jakie kwestie etyczne należy wziąć pod uwagÄ™? [w:] C. Jones, C. Shillito-Clarke, G. Syme, D. Hill, R. Casemor (red.), Co wolno, a czego nie wolno terapeucie. Zagadnienia etyczne w pytaniach i odpowiedziach. GdaÅ„skie Wydawnictwo Psychologiczne, GdaÅ„sk 2005 s. 89-92 - ( K.M. )
  Orzeszyna J. - Mówić umierajÄ…cemu prawdÄ™, czy nie mówić? Wyd. Unum, Kraków 1995 - ( K.K., )
  Poznaniak W. - Etyka opieki wobec osób ciężko chorych i [w:] J. BrzeziÅ„ski, B. Chyrowicz, W. Poznaniak, M. Toeplitz-Winiewska (red.), Etyka zawodu psychologa PWN, Warszawa 2009 s. 264-272 - ( K.M. )
  Werth J. L. Jr - Mental health professionals and assisted death: Perceived ethical obligations and proposed guidelines for practice , Ethics & Behavior Vol. 9 (2) 1999, ss. 159-183 - ( K.M. )
  Werth J. L. Jr - The Role of the Mental Health Professional in Helping Significant Others of Persons Who Are Assisted in Death , Death Studies Vol. 23 (3) 1999, ss. 239-255 - ( K.M. )
  Werth J. L. Jr - Legal and Ethical Considerations for Mental Health Professionals Related to End-of-Life Care and Decision Making , American Behavioral Scientist Vol. 46 (3) 2002, ss. 373-388 - ( K.M. )
  Werth J. L. Jr, Burke C., Bardash R.J. - Confidentiality in end-of-life and after-death situations , Ethics & Behavior Vol. 12 (3) 2002, ss. 205-222 - ( K.M. )
  Werth J. L. Jr, Lewis M.M., Richmond J.M. - Psychologists’ involvement with terminally ill individuals who are making end-of-life decisions. , Journal of Forensic Psychology Practice Vol. 9 (1) 2009, ss. 82-91 - ( K.M. )
  Winograd R. - The Balance Between Providing Support, Prolonging Suffering, and Promoting Death: Ethical Issues Surrounding Psychological Treatment of a Terminally Ill Client , Ethics & Behavior Vol. 22 (1) 2012, ss. 44-59 - ( K.M. )