Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Artykuły w języku angielskim

• BioInfoBank Library – portal gromadzi najnowsze publikacje z różnych dziedzin nauki, uÅ‚atwia dostÄ™p do najÅ›wieższych odkryć i promuje różne dziedziny nauki. Znajduje siÄ™ tu również zbiór prac dotyczÄ…cych kwestii Å›wiadomej zgody, w tym takie prace jak Rethinking informed consent Toma Becketta czy Patient participation in decision-making (autorzy E Guadagnoli, P Ward). ŹródÅ‚o naukowych raportów przydatnych w dalszych studiach nad różnymi problemami.

• BMJ - Informed Consent – strona British Medical Journal publikowanego przez British Medical Associations. Znajduje siÄ™ tu wiele artykułów dotyczÄ…cych szeroko rozumianej problematyki Å›wiadomej zgody. Jest to baza publikacji anglojÄ™zycznych poÅ›wiÄ™conych głównie etycznym problemom zwiÄ…zanym z informed consent.

• RCN guidance for nurses - Informed consent... – publikacja Royal College of Nursing pt. Informed consent in health and social care research. Kilkunastostronicowy poradnik dotyczy tego, czym jest Å›wiadoma zgoda, jak postÄ™pować w sytuacji nagÅ‚ego wypadku, jak wyglÄ…da kwestia Å›wiadomej zgody w przypadkach chorób psychicznych, jakie sÄ… etyczne i prawne podstawy tego zagadnienia, i kto jest odpowiedzialny za uzyskanie zgody pacjenta.

• Social Psychology Network - Tips on Informed Consent - Social Psychology Network to ogromny portal poÅ›wiÄ™cony psychologii. Znajduje siÄ™ tu opracowanie Tips on Informed Consent, którego autorem jest Scott Plous z Uniwersytetu Wesleyan. Opracowanie to jest zgodne ze wskazówkami rzÄ…du amerykaÅ„skiego i American Psychological Association. Publikacja ta zajmuje siÄ™ kwestiÄ… Å›wiadomej zgody w projektach, badaniach klinicznych przede wszystkim z dziedziny psychologii.

• HealthInsite - Informed Consent – portal HealthInsite to inicjatywa australijskiego rzÄ…du. Na stronie, do której prowadzi zamieszczony link, znajdujÄ… siÄ™ odwoÅ‚ania do różnych publikacji powiÄ…zanych z kwestiÄ… Å›wiadomej zgody. ArtykuÅ‚y tu zamieszczone sÄ… po pierwsze jednymi z najÅ›wieższych publikacji, które dotyczÄ… omawianego zagadnienia, a po drugie poruszajÄ… zagadnienia odnoszÄ…ce siÄ™ do kwestii informed consent w różnych dziedzinach medycyny, takich jak prawa kobiet, badania kliniczne, kwestie zwiÄ…zane z embrionami i prokreacjÄ… czy nawet autopsjÄ….

• VaccineEthics.org - Informed Consent in Vaccination – strona VaccineEthics.org stworzona zostaÅ‚a przez University of Pennsylvania Center for Bioethics. Centrum to jest jednym z wiodÄ…cych jednostek naukowych zajmujÄ…cych siÄ™ kwestiami bioetycznymi. Znajduje siÄ™ tu m.in. praca, której autorem jest Ben Kleifgen z Temple University School of Medicine, dotyczÄ…ca kwestii Å›wiadomej zgody w dziedzinie szczepionek.

• TDR - Ethical challenges in study design and informed consent for health research in resource-poor settings - TDR (The Special Programme for Research and Training in Tropical Deseases) to miÄ™dzynarodowy niezależny program powstaÅ‚y przy udziale ONZ, WHO i Banku Åšwiatowego. Na ich stronie znajduje siÄ™ miÄ™dzy innymi publikacja dotyczÄ…ca kwestii etycznych powiÄ…zanych z problemem Å›wiadomej zgody podczas prowadzenia badaÅ„ w krajach rozwijajÄ…cych siÄ™. PublikacjÄ™ można Å›ciÄ…gnąć z podanej strony TDR.

• ABC News - When Informed Consent Is Impossible - publikacja umieszczona w serwisie ABC News dotyczÄ…ca etycznych problemów zwiÄ…zanych z badaniami klinicznymi zwiÄ…zanymi z poszukiwaniem leku na chorobÄ™ Alzheimera, której autorem jest lekarz medycyny Jason Karlawish. Problematyczna wydaje siÄ™ kwestia, na ile pacjenci z tÄ… chorobÄ… sÄ… w stanie wyrazić Å›wiadomÄ… zgodÄ™ na udziaÅ‚ w takich badaniach – szczególnie w kontekÅ›cie poważnych efektów ubocznych niektórych badanych leków.