POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 
Portale filozoficzne
Filozofowie i kierunki filozoficzne
Działy filozofii
Pożyteczne wskazówki
 
Do współpracowników
powrót
 
Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót 

Prawo polskie

  • Meritum - pismo Pomorsko-Kujawskiej Izby Lekarskiej - Åšwiadoma zgoda na zabieg operacyjny – na stronie tej zamieszczono przykÅ‚ad ukazujÄ…cy, jak w rzeczywistoÅ›ci przez niektórych lekarzy traktowana jest kwestia Å›wiadomej zgody pacjenta. Taki kazus wraz z prawnym komentarzem wskazuje nie tylko na patologiÄ™ pewnych sytuacji, ale pozwala również okreÅ›lić, jak powinna wyglÄ…dać prawidÅ‚owa procedura i jak ważna jest Å›wiadoma zgoda pacjenta na konkretny zabieg.


  • Dyrektywa 2001/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 kwietnia 2001 r. – dyrektywa ta poÅ›wiÄ™cona jest problematyce tzw. zasady dobrej praktyki klinicznej w prowadzeniu badaÅ„ klinicznych. Znajduje siÄ™ tu miÄ™dzy innymi sÅ‚ownik definiujÄ…cy podstawowe pojÄ™cia, takie jak badania kliniczne i przede wszystkim Å›wiadoma zgoda. Dyrektywa reguluje ochronÄ™ uczestników badaÅ„ klinicznych, także maÅ‚oletnich. OkreÅ›la też dziaÅ‚alność tzw. komitetów etyki.


  • Zgoda na zabieg medyczny zwiÄ…zany ze zwiÄ™kszonym ryzykiem – link do strony portalu prawniczego pozwalajÄ…cego na uzyskanie porad z różnych dziedzin życia powiÄ…zanych z prawem, w tym oczywiÅ›cie medycyny. Przedstawiony tu konkretny problem dotyczy rzeczywistego zakresu zgody na dany zabieg, tzn. na jakie czynnoÅ›ci pozwala i kto ma je wykonać. Jest to przykÅ‚ad zastosowania przepisów poÅ›wiÄ™conych kwestii Å›wiadomej zgody w praktyce.


  • Prawo farmaceutyczne – link do strony Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a dokÅ‚adnie do ustawy Prawo farmaceutyczne do rozdziaÅ‚u dotyczÄ…cego badaÅ„ klinicznych produktów leczniczych. Art. 37f precyzuje, w jakiej dokÅ‚adnie formie powinna taka zgoda zostać przedstawiona, aby byÅ‚a zgodna z prawem.


  • Wyrok SÄ…du Apelacyjnego w Lublinie – na stronie powstaÅ‚ego w 2004 roku Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zamieszczony zostaÅ‚ wyrok SÄ…du Apelacyjnego w Lublinie z dnia 2 października 2003 roku dotyczÄ…cy kwestii odpowiedniego poinformowania pacjenta o zabiegu i konsekwencji braku Å›wiadomej zgody na jego wykonanie.


  • Sprawa Evans v. Wielka Brytania – na stronie portalu Prawo i Medycyna zamieszczone zostaÅ‚o opracowanie orzeczenia wydanego w kwietniu 2007 roku przez Europejski TrybunaÅ‚ Praw CzÅ‚owieka w Strasburgu.


  • Biuro Praw Pacjenta - Karta Praw Pacjenta – na stronie Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia znajduje siÄ™ tzw. Karta Praw Pacjenta. Do każdego wymienionego tu prawa podane jest źródÅ‚o w polskim systemie prawnym, z którego to prawo zostaÅ‚o wywiedzione. Pojawia siÄ™ tu miÄ™dzy innymi prawo do wyrażenia Å›wiadomej i dobrowolnej zgody na udziaÅ‚ m.in. w eksperymencie medycznym, badaniach klinicznych lub na przeprowadzenie badania, albo udzielenia innych Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych.


  • Fundacja Fuga Mundi - Zasady ochrony osób z chorobÄ… psychicznÄ… i poprawa opieki chorych psychicznie – na stronie organizacji pożytku publicznego Fuga Mundi umieszczona zostaÅ‚a uchwaÅ‚a Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczÄ…ca ochrony praw osób chorych psychicznie. W kwestii Å›wiadomej zgody ważna jest tu Zasada 11 poruszajÄ…ca problematykÄ™ zgody na leczenie.


 
webmaster © jotka