Åšwiadoma zgoda :  Personel medyczny a pacjent :  Bioetyka / Etyka medyczna :  Etyka stosowana i zawodowa :  Etyka :  powrót

Instytucje zagraniczne

• OHRP - Tips on informed consent – strona Office for Human Research Protection, czyli agencji zajmujÄ…cej siÄ™ wspomaganiem dziaÅ‚alnoÅ›ci i ochronÄ… uczestników badaÅ„ klinicznych i eksperymentów medycznych prowadzonych przez amerykaÅ„ski odpowiednik Ministerstwa Zdrowia. Znajduje siÄ™ tu swoista instrukcja obsÅ‚ugi, jak technicznie i formalnie powinien wyglÄ…dać proces uzyskiwania Å›wiadomej zgody, żeby byÅ‚ zgodny z amerykaÅ„skim prawem i podstawowymi zaÅ‚ożeniami z dziedziny etyki i praw pacjenta.

• AMA - Informed Consent - American Medical Association jest stowarzyszeniem grupujÄ…cym lekarzy z caÅ‚ej Ameryki w celu poprawienia jakoÅ›ci ich pracy i zapewnienia wyższych standardów opieki zdrowotnej. Zajmuje siÄ™ również kwestiami prawnymi i etycznymi dotyczÄ…cymi sztuki lekarskiej, w tym problematyki Å›wiadomej zgody. Znajduje siÄ™ tu krótkie opracowanie tej kwestii na tle prawa amerykaÅ„skiego, wspomina siÄ™ również, jak pojÄ™cie Å›wiadomej zgody rozwijaÅ‚o siÄ™ w Ameryce w ciÄ…gu ostatnich dziesiÄ™cioleci.

• National Cancer Institute - A Guide to Understanding Informed Consent – na stronie rzÄ…dowej agencji National Cancer Institute powiÄ…zanej z amerykaÅ„skim Ministerstwem Zdrowia znajduje siÄ™ opracowanie kwestii Å›wiadomej zgody w przypadku badaÅ„ klinicznych – tutaj powiÄ…zanych z badaniami i leczeniem raka. Zawiera ono przede wszystkim poradnik dla lekarzy dotyczÄ…cy podstawowych informacji, historii i formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z problemem Å›wiadomej zgody, ale ta strona może być przydatna również dla ludzi spoza Å›rodowiska lekarskiego.

• American Cancer Society - Informed consent – na stronie American Cancer Society znajduje siÄ™ opracowanie kwestii informed consent w Stanach Zjednoczonych. W kilkunastu mniej i bardziej typowych pytaniach, jakie majÄ… pacjenci, i odpowiedziach na nie, wyjaÅ›niono najważniejsze zagadnienia zwiÄ…zane z problematykÄ… Å›wiadomej zgody.

• University of Washington School of Medicine - Informed Consent – strona Uniwesytetu Medycznego w Waszyngtonie dotyczÄ…ca tematów bioetycznych. Zawiera opracowanie kwestii Å›wiadomej zgody od strony etycznej. Poza dokÅ‚adnym omówieniem najważniejszych kwestii zwiÄ…zanych z informed consent znajduje siÄ™ tu również opis dwóch realnych przypadków pomagajÄ…cy zrozumieć omawianÄ… problematykÄ™.

• eMedicineHealth - Informed Consent - ogromny portal anglojÄ™zyczny skupiajÄ…cy siÄ™ na tematyce powiÄ…zanej ze zdrowiem. WÅ›ród wielu innych opracowaÅ„ znajduje siÄ™ tu również opis, czym jest Å›wiadoma zgoda, jakie sÄ… wymagania formalne i techniczne dotyczÄ…ce tego zagadnienia w Stanach, jak wyglÄ…da problematyka Å›wiadomej zgody w przypadku osób niepeÅ‚noletnich.

• University of Southampton - Informed Consent And The Research Process – strona wydzialu Socjologii Uniwersytetu Southampton. Znajduje siÄ™ tu krótki opis projektu, i link do jego strony, dotyczÄ…cego problemu uzyskiwania Å›wiadomej zgody w różnego rodzaju projektach badawczych.

• University of Virginia Health Sciences Center - Elements of Medical Informed Consent – Strona WydziaÅ‚u Medycyny Uniwersytetu Wirginii zostaÅ‚a pomyÅ›lana jako przewodnik dla mÅ‚odych lekarzy i rezydentów. Przedstawia regulacje w tym stanie i zasady postÄ™powania lekarza zgodne z dobrem pacjenta.

• Childbirth Connection - Informed Consent – Childbirth Connection to amerykaÅ„ska organizacja dziaÅ‚ajÄ…ca na terenie caÅ‚ych Stanów, zajmujÄ…ca siÄ™ kwestiami zwiÄ…zanymi z macierzyÅ„stwem, a przede wszystkim pomocÄ… dla przyszÅ‚ych i obecnych matek. Na ich stronie można znaleźć opracowanie kwestii Å›wiadomej zgody z punktu widzenia praw kobiet, a przede wszystkim praw matek.

• Queensland Government - Informed Consent for Surgery – serwis Ministerstwa Zdrowia stanu Queensland. Znajduje siÄ™ tu dokÅ‚adny przewodnik dotyczÄ…cy wydawania Å›wiadomej zgody na zabieg operacyjny. Zamieszczono tu miÄ™dzy innymi 12 pytaÅ„, jakie powinno siÄ™ zadać pacjentowi przed czekajÄ…cym go zabiegiem operacyjnym. Opracowanie to pokazuje zakres i sposób pojmowania idei Å›wiadomej zgody w Australii.