Williams Bernard

teksty
  • Utilitarianism and Obviousness” – artykuÅ‚, opublikowany w piÅ›mie Utilitas (nr 16, rok 2004), bÄ™dÄ…cy próbÄ… podważenia sÅ‚ynnego argumentu Bernarda Williamsa, w którym przy pomocy  przykÅ‚adu z Jimem oraz Indianami dokonaÅ‚ on krytyki etyki utylitarystycznej.  (autor: James Lenman, University of Sheffield)
    Kluczowe kwestie: problem „oczywistoÅ›ci” utylitaryzmu.

• „Against Political Luck” – artykuÅ‚ opublikowany w poÅ›wiÄ™conym filozofii Williamsa zbiorze „Reading Bernard Williams” (wyd. 2008). Stanowi krytycznÄ… analizÄ™ sposobu, w jaki Williams oraz Thomas Nagel odnosili siÄ™ do zagadnienia szczęścia w moralnoÅ›ci oraz w polityce. (autor: Christopher Kutz, Berkeley University)
    Kluczowe kwestie: traf - moralny i polityczny; usprawiedliwienie czynów; etyka  i polityka.

• Personal Identity, Projects and Morality in Bernard Williams’ Earlier Writings” – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie Ethical Perspectives (marzec 2007) i poÅ›wiÄ™cony relacjom pomiÄ™dzy poglÄ…dami Williamsa na zagadnienie tożsamoÅ›ci osobowej a jego koncepcjami etycznymi. (autor: Joseph Okumu, Katholieke Universiteit Leuven)
    Kluczowe kwestie: koncepcja osoby; etyka; tożsamość ciała i tożsamość osoby; relacje międzyosobowe.

• „Perspectivism an Intersubjective Criteria for Personal Identity: A Defense of Bernard Williams’ Criterion of Bodily Continuity” – artykuÅ‚, który ukazaÅ‚ siÄ™ w piÅ›mie Principios (nr 15, 2008 r.). Stanowi omówienie różnych koncepcji tożsamoÅ›ci osoby  w kontekÅ›cie teorii Williamsa, akcentujÄ…cej istotność ciaÅ‚a dla zachowania tożsamoÅ›ci. (autor: Tristan Torriani, Universidade Estudal de Campinas)
    Kluczowe kwestie: osobowość; różne kryteria tożsamości osobowej; body-mind problem; ciało a tożsamość; zagadnienie intersubiektywności.

• „External Reasons” – artykuÅ‚ bÄ™dÄ…cy częściÄ… zbioru tekstów zatytuÅ‚owanego „McDowell and his Critics” (pod red. C. i G. McDonald, wyd. Malden 2006). PoÅ›wiÄ™cony jest sporowi dwóch stanowisk dotyczÄ…cych statusu racji do dziaÅ‚ania:  eksternalizmu oraz  (reprezentowanego przez miÄ™dzy innymi przez Williamsa) internalizmu. (autorzy: M.Smith i P.Pettit, Princeton University)
    Kluczowe kwestie: uzasadnienia działania; internalizm i eksternalizm racjonalny; racje wewnętrzne i zewnętrzne; motywacje.

• „Lecture Supplement on Bernard Williams’ Against Utilitarianism”  -  krótki tekst, bÄ™dÄ…cy rekapitulacjÄ… najważniejszych zagadnieÅ„ poruszonych w eseju Bernarda Williamsa „Against Utilitarianism”.  (autor: Bruce Hauptli,  Florida Intl. University)
    Kluczowe kwestie: odpowiedzialność negatywna, utylitaryzm a integralność podmiotu moralnego.

• „Rethinking Bernard Williams’ Criticism of the City-Soul Analogy in Plato’s Republic”  - artykuÅ‚ przygotowany z okazji trzeciej konferencji filozoficznej BESETO. PoÅ›wiÄ™cony jest problemom „PaÅ„stwa” Platona, omówionym w kontekÅ›cie analiz dokonanych przez Bernarda Williamsa.  (autor: Wu Tianyue, Uniwersytet w Pekinie)
    Kluczowe kwestie: analogia pomiędzy państwem i duszą; zagadnienie sprawiedliwości; forma u Platona.

• „Bernard Williams on Ethical Theory”  - tekst powstaÅ‚ej na kanadyjskim Queens University pracy magisterskiej poÅ›wiÄ™conej etyce B. Williamsa. Praca stanowi dobre wprowadzenie do dokonanej przez Williamsa krytyki teorii etyki. (autor: Ivo R. Kreft)
    Kluczowe kwestie: teoria etyczna – krytyka; problem życia etycznego; etyka a praktyka.