Singer Peter

teksty
  • „Peter Singer on Expendability” - ArtykuÅ‚, który ukazaÅ‚ siÄ™ w „Between the Species”, internetowym periodyku poÅ›wiÄ™conym problematyce szeroko pojÄ™tej etyki Å›rodowiskowej oraz moralnym zagadnieniom dotyczÄ…cym zwierzÄ…t. (autor L.A. Kemmerer, Montana State Univ.)
    Kluczowe kwestie: argument z zastępowalności i jego konsekwencje, pozbawianie życia (osób i istot niebędących osobami), etyczne aspekty stosunku do zwierząt.

• „Peter Singer and Eugenics” - ArtykuÅ‚ bÄ™dÄ…cy krytycznÄ… analizÄ… argumentów  Singera na rzecz etycznej dopuszczalnoÅ›ci zabijania niepeÅ‚nosprawnych niemowlÄ…t. (autor: Peter Staudenmaier)
    Kluczowe kwestie: zabijanie niemowlÄ…t, etyczny status niemowlÄ…t.

• „Peter Singer: Architect of the Culture of Death” - ArtykuÅ‚ bÄ™dÄ…cy krytykÄ… poglÄ…dów Singera, dotyczÄ…cych dopuszczalnoÅ›ci pozbawiania życia. Argumentacja przeprowadzona z punktu widzenia zwolennika etyki katolickiej. (autor: Donald DeMarco, St. Jerome`s University)
    Kluczowe kwestie: zabijanie, poglÄ…d o „Å›wiÄ™toÅ›ci życia”, etyka katolicka, status osoby.

• „Peter Singer`s Bold Defense of Infanticide” - ArtykuÅ‚ stanowiÄ…cy próbÄ™ podważenia etyki Singera, przeprowadzonÄ… z pozycji obroÅ„cy życia (autor: Scott Klusendorf)
    Kluczowe kwestie: pozbawianie życia (aborcja, zabijanie niemowląt), status osoby, ateizm a uzasadnienie praw przysługujących istotom.

• „The Dangerous Philosopher” - ArtykuÅ‚, w którym autor krytykuje m. in. poglÄ…dy Singera na kwestiÄ™ eutanazji oraz zarzuca mu niekonsekwencjÄ™ w podejÅ›ciu do problemu pozbawiania życia jednostek niebÄ™dÄ…cych osobami (nawiÄ…zanie do przypadku matki Petera Singera). (autor: Michael Specter)
    Kluczowe kwestie: kontrowersje wokół bioetyki Singera, eutanazja, pozbawianie życia osób oraz nieosób.

• „Utylitaryzm Petera Singera” - Ogólne omówienie poglÄ…dów Petera Singera (autor: Marcin Król, Uniwersytet Warszawski)

• “Philosophy Under Fire: Peter Singer Controversy” - Tekst bÄ™dÄ…cy krótkim przeglÄ…dem najbardziej kontrowersyjnych zagadnieÅ„ w bioetyce Petera Singera (autor: Steven Best).