Rawls John

teksty oryginalne
  • „Outline of a Decision Procedure for Ethics” – wczesny, opublikowany w pi┼Ťmie The Philosophical Review (numer z kwietnia 1951 roku) artyku┼é, w kt├│rym Rawls rozwa┼╝a zagadnienie racjonalnego procesu decyzyjnego, pozwalaj─ůcego rozstrzyga─ç sytuacje konfliktu interes├│w, jak r├│wnie┼╝ przedstawia list─Ö kryteri├│w, jakie powinny spe┼énia─ç przemy┼Ťlane s─ůdy moralne.
    Kluczowe kwestie: kompetencja s─Ödzi├│w moralnych; charakterystyka przemy┼Ťlanych s─ůd├│w moralnych; kwestia eksplikacji s─ůd├│w moralnych; charakterystyka zasad etycznych; zasady sprawiedliwo┼Ťci.

• “Justice as Fairness” (wersja pierwsza) – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie The Journal of Philosophy (numer z pa┼║dziernika 1957 roku). Rawls sformu┼éowa┼é w nim i om├│wi┼é podstawowe zasady sprawiedliwo┼Ťci, z kt├│rych pierwsza odnosi si─Ö do wolno┼Ťci, druga za┼Ť – do kwestii r├│wno┼Ťci spo┼éecznej.
    Kluczowe kwestie: dwie zasady sprawiedliwo┼Ťci; sprawiedliwo┼Ť─ç a wzajemna uczciwo┼Ť─ç (bezstronno┼Ť─ç); utylitarystyczna koncepcja sprawiedliwo┼Ťci; sprawiedliwo┼Ť─ç a umowa spo┼éeczna.

• “Justice as Fairness” (wersja poszerzona) – druga, poszerzona wersja artyku┼éu Rawlsa, opublikowana w pi┼Ťmie Philosophical Review (numer z kwietnia 1958 roku).

• Justice as Fairness: Political not Metaphysical” – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie Philosophy and Public Affairs (numer z lata 1985 roku) . Artyku┼é stanowi pr├│b─Ö przeniesienia Rawlsowskiej koncepcji sprawiedliwo┼Ťci bezpo┼Ťrednio w dziedzin─Ö polityki oraz zastosowania jej jako podstawy urz─ůdzenia pa┼ästwa i prawa w ramach liberalnej, konstytucyjnej demokracji.
    Kluczowe kwestie: sprawiedliwo┼Ť─ç jako bezstronno┼Ť─ç a doktryny rozleg┼ée; polityczna koncepcja sprawiedliwo┼Ťci; idea wsp├│┼épracy spo┼éecznej; kontraktualizm Rawlsa; charakterystyka „sytuacji pierwotnej”; demokratyczna koncepcja obywateli jako wolnych i r├│wnych os├│b; trzy aspekty wolno┼Ťci obywatelskiej; liberalizm jako doktryna polityczna.

• “Two Concepts of Rules” – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie The Philosophical Review (numer z ….. 1955 roku). Stanowi analiz─Ö zagadnie┼ä dotycz─ůcych norm, dokonan─ů w kontek┼Ťcie koncepcji utylitarystycznych (utylitaryzmu regu┼é). Punktem wyj┼Ťcia do rozwa┼╝a┼ä jest rozr├│┼╝nienie pomi─Ödzy usprawiedliwieniem praktyki a usprawiedliwianiem konkretnego, podpadaj─ůcego pod ow─ů praktyk─Ö dzia┼éania.
    Kluczowe kwestie: dwie koncepcje reguł - reguły zbiorcze oraz reguły jako elementy praktyk; problematyka kary; retrybucyjne i utylitarystyczne uzasadnienie kary; kwestia dotrzymywania obietnic; rola reguł w utylitaryzmie.

• “A Theory of Justice” – fragmenty g┼éo┼Ťnej ksi─ů┼╝ki Rawlsa „A Theory of Justice” (wyd. Nowy Jork, 1971; wyd. pol. Warszawa, 1994), b─Öd─ůcej rozwini─Öciem sformu┼éowanej we wcze┼Ťniejszych pracach koncepcji sprawiedliwo┼Ťci jako bezstronno┼Ťci.
    Kluczowe kwestie: rola sprawiedliwo┼Ťci; podstawowe zasady sprawiedliwo┼Ťci; sytuacja pierwotna a sprawiedliwo┼Ť─ç; egalitarna koncepcja sprawiedliwo┼Ťci.

• „Teoria sprawiedliwo┼Ťci” – kr├│tkie fragmenty polskiego wydania ksi─ů┼╝ki „A Theory of Justice” (wyd. Warszawa, 1994 rok).
    Kluczowe kwestie: koncepcja sprawiedliwo┼Ťci jako bezstronno┼Ťci; dwie zasady sprawiedliwo┼Ťci.

• “The Basic Liberties and Their Priority” – artyku┼é, kt├│rego podstaw─ů jest tre┼Ť─ç wyk┼éadu wyg┼éoszonego przez Rawlsa na Uniwersytecie Michigan w roku 1981 w ramach cyklu „The Tanner Lectures on Human Values”. Rawls odnosi si─Ö w nim do zarzut├│w wysuni─Ötych przez Harta wobec koncepcji podstawowych wolno┼Ťci, sformu┼éowanej w „Teorii sprawiedliwo┼Ťci”. Wskazuje te┼╝ liberaln─ů koncepcj─Ö obywateli jako wolnych i r├│wnych os├│b jako fundament wolno┼Ťci obywatelskich.
    Kluczowe kwestie: dwie zasady sprawiedliwo┼Ťci; podstawowe wolno┼Ťci obywatelskie - ich prymat oraz ograniczenia; sytuacje konfliktu wolno┼Ťci; wsp├│┼épraca spo┼éeczna; „stanowisko pierwotne” a koncepcja osoby; koncepcja osoby a sprawiedliwo┼Ť─ç polityczna; kwestia wolno┼Ťci s┼éowa.

• “Political Liberalism: Reply to Habermas” – artyku┼é opublikowany w pi┼Ťmie The Journal of Philosophy (numer z marca 1995 roku), b─Öd─ůcy pr├│b─ů doprecyzowania, a zarazem obrony stanowiska zarysowanego przez Rawlsa w pracy „Political Liberalism” (wyd. 1993) przed krytycznymi argumentami wysuni─Ötymi przez J. Habermasa.
    Kluczowe kwestie: liberalizm jako doktryna polityczna; sprawiedliwo┼Ť─ç polityczna; stanowisko Habermasa – por├│wnanie z koncepcj─ů Rawlsa; zagadnienie usprawiedliwienia koncepcji politycznej; autonomia prywatna i publiczna; problematyka podstawowych wolno┼Ťci; sprawiedliwo┼Ť─ç proceduralna i substancjalna.