Nagel Thomas

teksty
  • UmysÅ‚ i moralność w filozofii T. Nagela – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie Diametros (numer z grudnia 2004 roku), bÄ™dÄ…cy analizÄ… idei oparcia moralnoÅ›ci na praktycznej racjonalnoÅ›ci, a także omawiajÄ…cy podejÅ›cie Nagela do kategorii racji dziaÅ‚ania.  (autor: Marek Pyka, Politechnika Krakowska)
    Kluczowe kwestie: racjonalność praktyczna i racje działania; racje a motywacje; zagadnienie altruizmu; racje subiektywne i obiektywne; rodzaje racji podmiotowo względnych (racje autonomii, deontyczne  i zobowiązań); deontologia a utylitaryzm.

• Nagel’s ‘Paradox’ of Equality and Partiality – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie Res Publica (numer z października 2003 roku). Stanowi on  krytycznÄ… analizÄ™ argumentacji Nagela, który wskazywaÅ‚ na istnienie paradoksu zwiÄ…zanego z niemożliwoÅ›ciÄ… pogodzenia naszego przywiÄ…zania do etycznego pluralizmu w etyce z naszym przywiÄ…zaniem  do liberalnego egalitaryzmu w filozofii politycznej. (autor: Alan Thomas, Tilburg University)
    Kluczowe kwestie: etyczny pluralizm; liberalny egalitaryzm; osobowy i bezosobowy punkt widzenia; Nagela teoria osoby;  kontraktualizm; komunitaryzm.

• Nagel’s Atlas  - artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie Philosophy and Public Affairs (numer z wiosny 2006 roku).  Zawiera krytykÄ™ tezy Nagela o niemożliwoÅ›ci urzeczywistnienia globalnej sprawiedliwoÅ›ci w sytuacji, w której suwerenność pozostaje w rÄ™kach wÅ‚adz paÅ„stw narodowych. Julius próbuje dowieść, że zakres sprawiedliwoÅ›ci może mieć charakter globalny.(autor: A.J. Julius, UCLA).
    Kluczowe kwestie: polityczne i kosmopolityczne podejÅ›cie do sprawiedliwoÅ›ci; dwie koncepcje sprawiedliwoÅ›ci (typ „allocative” oraz „associative”); pojÄ™cie protolegitymizacji (protolegitimacy); suwerenność a sprawiedliwość.

• Nagel`s Challenge and the Mind-Body Problem – artykuÅ‚ opublikowany w kwartalniku Philosophy (numer 94, 1999 rok). Stanowi polemikÄ™ z poglÄ…dami Nagela na problem psychofizyczny, a zwÅ‚aszcza z tezÄ… o nierozwiÄ…zywalnoÅ›ci owego problemu w postaci, w jakiej jest on tradycyjnie ujmowany. ArtykuÅ‚ jest próbÄ… dowiedzenia, że problem umysÅ‚-ciaÅ‚o w tradycyjnym sensie w ogóle nie zachodzi. (autor: Rom Harre, Georgetown University)
    Kluczowe kwestie: problem ciaÅ‚o-umysÅ‚ w ujÄ™ciu  Nagela; stany mózgu a stany umysÅ‚u; qualia;  poglÄ…dy Locke’a; ontologia Nielsa Bohra.

• Nagel on Conceivability – artykuÅ‚ opublikowany w piÅ›mie Abstracta (numer 5, 2009 rok), bÄ™dÄ…cy  próbÄ… wykazania sÅ‚aboÅ›ci argumentu Nagela przeciwko stanowisku, które okreÅ›liÅ‚ mianem idealistycznego. Autor podważa także tezÄ™ Nagela o idealistycznym charakterze stanowiska Donalda Davidsona. (autor: Terence Rajivan Edward, University of Manchester)
    Kluczowe kwestie: pojęcie wyobrażalności; idealizm i różne formy tego stanowiska;  Nagela krytyka idealizmu; obrona Davidsona przed zarzutem idealizmu.