Utylitaryzm

strony ogólne
  • Utilitarian Philosophers – strona w caÅ‚oÅ›ci poÅ›wiÄ™cona przedstawicielom utylitaryzmu (D. Hume, J. Bentham, J. Mill, J. S. Mill, H. Sidgwick, R. M. Hare, P. Singer). Czytelnik znajdzie tu m.in. sporÄ… liczbÄ™ tekstów wymienionych filozofów oraz inne pomocne informacje np. ogÅ‚oszenia o konferencjach.

• Utilitarianism Resources  – strona gromadzÄ…ca różnorodne linki do internetowych zasobów (stron, artykułów, czasopism, stowarzyszeÅ„) zwiÄ…zanych z utylitaryzmem.

• Utilitarian Glossary  – strona zawiera definicje podstawowych dla utylitaryzmu pojęć.

• Utilitarian.org  – zaÅ‚ożona w 1999 roku strona, która obok teoretycznej refleksji nad zagadnieniami zwiÄ…zanymi z utylitaryzmem, stawia sobie za cel praktycznÄ… implementacjÄ™ projektów opartych na utylitarystycznych zaÅ‚ożeniach.

• Ethics Updates – Utilitarianism – godna uwagi, zaÅ‚ożona w 1994 roku i prowadzona przez Lawrence’a M. Hinmana, multimedialna strona poÅ›wiÄ™cona utylitaryzmowi oraz zagadnieniom z nim pokrewnym. Znaleźć tutaj można m. in. wideo zapisy konferencji, a także wykÅ‚adów.

• Classical Utilitarianism Web Site (CUWS)  – strona zawierajÄ…ca wybór pism klasycznych przedstawicieli utylitaryzmu (J. Bentham, J. S. Mill, H. Sidgwick) wraz z komentarzami autorów strony: Dana Bonevaca oraz Paula Lyona.

• Primer on the Elements and Forms of Utilitarianism –  strona o charakterze wprowadzajÄ…cym; można tu znaleźć omówienie podstawowych pojęć, zagadnieÅ„ i terminów teorii utylitarystycznej.

• Utilitarian Net  – strona zawiera odnoÅ›niki do internetowych źródeÅ‚ dotyczÄ…cych utylitaryzmu.

• Sociedad Iberoamericana de Estudios Utilitaristas – hiszpaÅ„skojÄ™zyczne strony poÅ›wiecone utylitaryzmowi dziaÅ‚ajÄ…ce przy Universidad de La Coruña.

• Utilitarian essays  – strona prowadzona przez Alana Dawrsta; czytelnik znajdzie tu teksty omawiajÄ…ce problemy wynikajÄ…ce z próby praktycznego zastosowania teorii utylitarystycznej.

• Utilitarism.net – szwedzka strona poÅ›wiÄ™cona utylitaryzmowi; znajdujÄ… siÄ™ tu podstawowe informacje dotyczÄ…ce tego nurtu oraz forum dyskusyjne.

• Utilitarianismus – niemieckojÄ™zyczne strony dedykowane utylitaryzmowi.