Voltaire

organizacje
  • Institut et musee Voltaire – strona Instytutu i Muzeum Voltaire’a sytuujÄ…cego siÄ™ w majÄ…tku Délices w Genewie. Znaleźć tu można informacje o muzeum, bibliotece, ciÄ…gÅ‚ych wydawnictwach Instytutu: Voltairiana i La Gazette des Délices (periodyk elektroniczny) oraz linki do innych stron poÅ›wiÄ™conych Voltaire’owi.

• La Société Voltaire – strona towarzystwa zajmujÄ…cego siÄ™ organizacjÄ… i popularyzacjÄ… studiów nad Voltaire’em. Można tu znaleźć szczegółowe informacje o dziaÅ‚alnoÅ›ci Stowarzyszenia i o publikowanych przez nie periodykach: Cahiers Voltaire i Bulletin de la Société Voltaire, a ponadto m.in. zapis organizowanych przez Towarzystwo debat.

• The Voltaire Society of America – strona amerykaÅ„skiego Towarzystwa Voltaire’owskiego stawiajÄ…cego sobie za cel propagowanie idei oÅ›wiecenia, tolerancji i praw jednostki, m.in. poprzez popularyzacjÄ™ dorobku Voltaire’a oraz Thomasa Jeffersona.

• The Voltaire Foundation – strona zakÅ‚adu badawczego Uniwersytetu w Oksfordzie zajmujÄ…cego siÄ™ myÅ›lÄ… osiemnastego wieku, a zwÅ‚aszcza francuskiego OÅ›wiecenia.