POLSKI    ENGLISH   

Internetowy Serwis Filozoficzny

przy Instytucie Filozofii    Uniwersytetu JagielloÅ„skiego

|  Forum |  Literatura |  Linki |  AktualnoÅ›ci
 


 

Deontologiczna forma kształtowania dystansu w relacji lekarz-pacjent

Jarosław Sak

Kształtowanie relacji lekarz-pacjent ma miejsce już w czasie studiów medycznych przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza. Właśnie w tym okresie adept sztuki lekarskiej zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do właściwego identyfikowania symptomów chorobowych, ich klasyfikowania i przypisywania do określonych jednostek chorobowych oraz odpowiedniego ich leczenia. Wiedza ta jest elementem kształtującym relacje medyka do osób chorych i jest postrzegana zarówno w środowisku medycznym, jak i poza nim, jako element podstawowy, niezbędny dla właściwego wykonywania zawodu lekarza. Dla właściwego wykonywania zawodu lekarza niezmiernie istotna (o ile nie równie istotna!) jest umiejętność nawiązywania relacji z pacjentem w aspekcie psychologicznym i społecznym, aspekt ten można określić jako aspekt egzystencjalny.

UmiejÄ™tność wysÅ‚uchania pacjenta, zwrócenia uwagi na jego „uboczne” wzglÄ™dem procesu diagnostycznego problemy i wytworzenia okreÅ›lonego dystansu w relacji do pacjenta, jest czÄ™sto we współczesnej medycynie sferÄ… niedocenianÄ…. W epoce wysoko rozwiniÄ™tej diagnostyki obrazowej, gdzie „oko” nowoczesnej aparatury zastÄ™puje oczy i intuicjÄ™ lekarskÄ…, oraz w epoce nadmiernie rozwiniÄ™tych wymogów prowadzenia, czasami nazbyt drobiazgowej, dokumentacji medyczno-statystycznej ulega degradacji bezpoÅ›redniość relacji lekarz-pacjent. Pacjent jako czÅ‚owiek – osoba cierpiÄ…ca coraz częściej staje siÄ™ dla lekarza wyÅ‚Ä…cznie przypadkiem (oby jak najciekawszym!) oraz sumÄ… osobo-dniówek szpitalnych, a także noÅ›nikiem wykonanych procedur medycznych. PogÅ‚Ä™biajÄ…cy siÄ™ również proces wydzielania w „modelowej” postawie lekarza – komponentu czysto medycznego (wiedza i umiejÄ™tnoÅ›ci) oraz komponentu sprawnoÅ›ci moralnych (czÄ™sto deprecjonowanych) przyczynia siÄ™ do niewÅ‚aÅ›ciwego ksztaÅ‚towania relacji lekarz-pacjent, w której to relacji pacjent jako cierpiÄ…cy czÅ‚owiek jest zbyt daleko od lekarza. Jednym z najistotniejszych elementów relacji lekarz-pacjent jest bowiem egzystencjalny dystans – „odlegÅ‚ość” emocjonalna pomiÄ™dzy lekarzem i pacjentem. Lekarz nie może być zbyt blisko pacjenta, przejmować na siebie jego cierpienia i w nim bezpoÅ›rednio uczestniczyć – to „zamroziÅ‚oby” jego umiejÄ™tnoÅ›ci i nie pozwoliÅ‚oby wykorzystać wiedzy i doÅ›wiadczenia zawodowego. Nie powinien on być jednak również nazbyt daleko od pacjenta, traktujÄ…c, jak wczeÅ›niej zaznaczyÅ‚em, chorego wyÅ‚Ä…cznie jako przypadek medyczny albo statystyczno-ekonomiczny.

Normy deontologiczne, zawarte w kodeksach etyk zawodowych, mogą być odczytywane jako próba wyznaczenia dystansu pomiędzy lekarzem a pacjentem. Kodeks Etyki Lekarskiej obowiązujący współcześnie jest między innymi zapisem problemów kształtowania podstawowych elementów relacji lekarz-pacjent. Obowiązki lekarza wobec chorego wyznaczają podstawowy horyzont działań medycznych, powinności są zaś wskazówkami dla właściwego formowania egzystencjalnego dystansu.

  1. Deontologia: „proteza” i „tarcza”
  2. Ewolucja Kodeksu Etyki Lekarskiej: budowanie „tarczy”
powrót
 
webmaster © jotka